• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™

#1
Information 
Wielu fanów BW robi sobie przesącze torfowe jak określił to kolega SabreUr swego czasu i przypominam, że tego określenia używamy tylko ze znakiem Wink <jeśli ktoś nie wie jak ten znaczek pisać, to wyjaśniam - wciskamy Alt i z klawiatury numerycznej wpisujemy cyferki 0 1 5 3 Big Grin >. Do tego celu używamy armat torfowych. Zakładam ten temat, bo takiego nie ma i każdy kto posiada ową armatę, albo w jakiś inny sposób wykonuje przesącz torfowy, może zamieścić tu zdjęcia, rysunki, opisy itd. Myślę, że dla wielu adeptów się to przyda.

Armata wykonana dla Rusty przez Wujka Killi

Chciałem aby było wygodnie i funkcjonalnie i aby kobieta moja nie klęła na mnie za każdym razem gdy przesącz torfowy robi. Zatem, mogąc zainstalować na stałe owo urządzenie, zdecydowałem, że będzie przytwierdzone do ściany. Dwa otwory na odpowiedniej wysokości i wszystko jasne. Kołki, wkręty i obejmy były na miejscu:
   

Składamy armatę:
   

Widok dołu:
   

Widok góry:
   

Regulujemy ostatecznie wysokość aby pod spód wchodziła butelka 5 litrowa:
   

Ostateczne dzieło:
   


Teraz wyjaśnienia. Zakupy dokonane w markecie budowlanym, mam gdzieś wszystko na paragonie, także podam przy okazji, co jak się nazywało i ile kosztowało. W dłuższą rurę napakowaliśmy torfu w górna lejemy wody od góry. Jak widać na ostatnim zdjęciu torf oddzielony jest zieloną nylonową rajstopom. Początkowo trochę cieknie < powiedzmy pierwsze 25 litrów> ale potem pył torfowy zapycha szczeliny i szczelne jest jak zgrzewane rury Smile

Gdyby były jakieś pytania, to odpowiemy a jak znajdę to wrzucę rozliczenie i nazwy wszystkich części, co by sobie każdy mógł zostać Bohaterem w swoim domu.

Zachęcam do pokazania swoich armat.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(06-12-2012, 23:56 PM)Killifish napisał(a): Zachęcam do pokazania swoich armat.

Kuba, interweniuj proszę, jeśli ktoś to opacznie zrozumie (uważaj szczególnie na filasa Tongue).

Świetne DIY, wygląda na łatwe w wykonaniu, a takie właśnie dobre DIY być powinno Smile A w których miejscach "trochę cieknie", jak to określiłeś, bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałem?
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Big Grin

Cieknie początkowo tylko w miejscu gdzie widać zieloną rajstope na ostatnim zdjęciu, gdyż jest ona częściowo wywinięta na zewnątrz armaty. Po kliku litrach przepuszczonej wody problem sam zanika, co już pisałem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To napisz jeszcze cos o tej rajstopie. Oczywiscie parametry techniczne Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Twój rozmiar Tongue Big Grin

Nic więcej nie wiem, była pod ręką to się nadała Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(06-12-2012, 23:56 PM)Killifish napisał(a): Gdyby były jakieś pytania, to odpowiemy [undefined=undefined]a jak znajdę to wrzucę rozliczenie i nazwy wszystkich części,[/undefined] co by sobie każdy mógł zostać Bohaterem w swoim domu.
Czekam z niecierpliwością. Dla takiego lewusa technicznego jak ja, taki opis jest niezwykle wartościowy. Jeśli możesz, to napisz również, jaki dokładnie torf (włóknisty?) stosujesz.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Moja w porównaniu do tej to fuszera, ale sprawdza się tak samo jak i to dzieło Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ziemian - to czekam na zdjęcia twojej i opis. Po to jest ten temat aby prezentować dzieła Bohaterów Wink
Maskotus - ja używam z OBI, a w tej armacie Rusty używa z Reala. Podam jak obiecałem wszystko, tylko wyjde z dziury w której teraz siedzę patrząc na łużycki bruk i pisze do Was Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ile czasu potrzebuje np 5l wody żeby przesączyć się przez ten torf i jakie masz parametry wody przed i po przepuszczeniu?
Użyłeś torfu mielonego lub sfagnowego czy włóknistego?

Ja coś takiego rozważałem (nigdy nie zrobiłem) ale uznałem że później tą wodę i tak będę musiał filtrować by pozbyć się drobin torfu. Masz takie drobiny? wlewasz je do akwarium czy odsączasz jakoś.
Suma sumarum zrobiłem prostszą rzecz ale o wiele bardziej czasochłonną. Zwyczajnie 5 litrów torfu przez 2 czasem 4 tygodnie moczy mi się w osobnym tylko do tego przygotowanym akwarium i ściągam wodę tak by nie ściągać torfu. z torfu około 4 ph mam wodę 6-6,5ph.

Napisz coś o parametrach bo moze tylko marnuję czas z tym osobnym akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Marnujesz masz rację, ja używam torfu mielonego i po przesączeniu mam wodę o pH 4,5-5, twardości oczywiście zerowe bo leję RO.

Torf kwaśny o parametrach 4-4,5

Dość długo jednak mi się to przesącza bo wiaderko 12l wychodzi jakoś w 10h, ale muszę pomyśleć o jakimś dodatkowym zbiorniku na wodę bo muszę co jakieś 30min dolewać ;/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości