• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [540l] Cinek SA

#1
Witam,
Mam na imię Marcin, akwarystyką interesuję się od 2004 roku. Przewinęło się w tym czasie kilka akwariów z różnymi obsadami. Jednak to co mną zawładnęło to Czarne Wody Ameryki Południowej.
Od kilku miesięcy planowałem zmianę mojego 112l szkiełka ( aktualnie sklepowe A. Cacadoides) na coś większego, obowiązkowo BW. Początkowo miało to być standardowe 375l. Czytałem, oglądałem, szukałem... Postanowiłem, że chcę hodować skalary ale nie zwykłe sklepowe... Jednak nie czuję się jeszcze na siłach, żeby porywać się na Pterophyllum Altum. Wybór padł na Pterophyllum scalare - Peru Altum. Może troszkę mniej piękne ale łatwiejsze w hodowli. Szybko zweryfikowałem wymiary mojego wymarzonego szkiełka, które okazało się za niskie. Sprawa oczywista stawiam standardowe 450l.
Jednak trafiłem na ogłoszenie, używana 540 o wymiarach 150x60x60 ze szkła 10mm. Do tego ze spawanym stelażem, no cudo! Do tego cena, prawie darmo i tylko 30km od domu. Szybka decyzja- kupuję.
I oto jest:
[Obrazek: 15xn98m.jpg]
(fota robiona telefonem...)

Garść informacji o projekcie, który będzie powoli powstawał, mam nadzieję, że mi w tym pomożecie Wink

Nie będzie to zwykłe akwarium. Nad nim ma znaleźć się kawałek lasu tropikalnego, ewentualnie po prawej jego stronie też Wink Będzie stało mniej więcej tak jak na powyższej fotce. Odsunięte od ścian o 50-60cm. Dzięki temu uzyskam przestrzeń potrzebną dla roślin.
Ściana tylna i prawa wykonane będą z płyt meblowych zabezpieczonych przed wilgocią. Przód i lewa strona wykonana zostanie z pleksi, dzięki temu będzie można oglądać paludarium z dwóch stron.


Stelaż/konstrukcja: to uzupełnię trochę później
Akwarium: 150x60x60cm szkło 10mm float
Podłoże: piasek kwarcowy, kupiłem 100kg, powinno starczyć na warstwę 5cm.
Woda: docelowo RO.
Oświetlenie: Nad akwarium początkowo będzie to beleczka DIY z rynny, zbudowana z tego co mam w domu, świetlówki T8 (mam już coś takiego w 25l). Później zastosuje halogeny LED 10 lub 20W. W części nadwodnej będą to najprawdopodobniej świetlówki T5.
Filtracja:
Tu się zaczyna opowieść Smile
Cały system oparty będzie na filtrach narurowych 10" standardowo używanych do oczyszczania wody w mieszkaniach. Prawie cała instalacja na klejonych rurach pcv 3/4", część na 1/2". Schemat:
[Obrazek: 34rud8n.jpg]
(fioletowe krzyżyki to zawory)

Podstawowe założenie- maksymalne minimum sprzętu a akwarium. W środku będzie znajdowała się tylko rurka zasysająca wodę i czujka termostatu oraz termometru.
Zasysana woda filtrowana będzie przez dwa korpusy z filtrami sznurkowymi 50 mikronów. Następnie poprzez pompę Salmson model NXL53 od C.O. Zaraz za nią znajdował się będzie zrzut do kanalizacji a za nim trójnik. Część wody skierowana do hydroponiki umieszczonej nad akwarium, reszta skierowana do ustawionych szeregowo FBFa, grzałki oraz zapasowego i z powrotem do akwarium. Przed i za każdym korpusem zastosowane będą zawory, które pozwolą w każdej chwili odciąć dopływ wody i serwis. Wszystkie narurowce zamontowane szeregowo, każdy na bypassie z zaworem, co także umożliwi pełną regulację oraz wyłączenie każdego z nich z układu bez potrzeby opróżniania i ponownego napełniania instalacji. Wszystkie zawory PCV. FBF i zapasowy będą na przyłączu 1/2' bo takie dwa korpusy już mam. Do ogrzewania użyję prawdopodobnie dwóch grzałek 200W firmy Skalar, zamontowanych w korpusie, podpiętych do zewnętrznego termostatu. Opis budowy można znaleźć w googlach wpisując hasło "termoreaktor CO2", u mnie oczywiście bez CO2.
Zastanawiam się jeszcze nad półautomatyczną dolewką wody. Pod akwarium chcę umieścić zbiornik do którego nalewałbym wodę RO. Całą podmiana odbywałaby się poprzez odkręcenie zaworu do spuszczania wody. Odlaniu tyle ile trzeba, zakręceniu zaworu. Następnie odkręcenia zaworu przy zbiorniku z RO i uzupełnieniu braku. Niestety wadą takiego rozwiązania jest możliwość zapowietrzenia instalacji. Akwarium będzie stało w salonie gdzie nie mam dostępu do kanalizacji i wody. Wodę RO musiałbym donosić, a tą z akwarium wylewać do ogrodu wężem albo wywiercić dziurę w ścianie Smile Ale to melodia przyszłości.

Wystrój: korzenie, korzenie, korzenie, szyszki olchy, liście dębu, trochę syfku i torfu oraz na dokładkę korzenie.

Flora: W akwarium ewentualnie pistia. Nad jeszcze nie wiem dokładnie ale na pewno skrzydłokwiaty będą miały swoje miejsce Smile

Fauna: do przemyślenia i przedyskutowania
-Główni mieszkańcy czyli Pterophyllum scalare - Peru Altum najprawdopodobniej 6 sztuk dzikusy albo F1.
- Ziemiojady, prawdopodobnie Red Heady- ile, jakie i czy w ogóle, mam nadzieję na Waszą pomoc.
- ławica maluchów, najprawdopodobniej Nannostomus mortenthaleri - dadzą radę z Altuamami i Ziemiojadami?
- Apisto- na pewno będą, które i ile do ustalenia
- prawdopodobnie eLki
- może stadko kirysów
- myślę na kilkoma sztukami Pstrążenicy marmurkowej ale to jak akwarium będzie zabudowane bo lubią latać Wink

Oczywiście coś się może zmienić ale główne założenia pozostaną raczej niezmienione.

Wreszcie znalazłem trochę czasu i zacząłem powoli montować filtrację. Na razie wszystko złożone "na sucho", bez klejenia. Na dniach powinny dojść do mnie 2 grzałki Skalar 200W i termostaty RT-2 do wody i RT-2 odwrócony do części paludaryjnej. Wtedy zmontuję korpus termo i posklejam całość.
Zmieniłem też trochę schemat. Dołożę filtr kubełkowy zrobiony z rur kanalizacyjnych 110mm. Z racji tego, że FBFy długo dojrzewają postanowiłem wstawić właśnie traki filtr. Ma długość około 90cm i pojemność około 8,5l, możliwe, że dodam jeszcze 50cm co zwiększy jego pojemność do ponad 13l, w całości wypełniony keramzytem. Będzie działał póki FBF nie wystartuje z pełną mocą, potem albo go zostawię jako denitryfikator albo go wymontuję.


Kubełek

Elementy użyte do jego budowy:
1. Rewizja 110mm - 15,30zł
2. Mufa 110mm - 5,89zł
3. Rura 110mm długość 50cm (dojdzie chyba druga)- 6,58zł
4. Dekle/ pokrywy 110mm 2szt. - 2*3,5zł - 7zł
5. Złączka chromowana 1'' – 5,5zł
6. Przedłużka (nypel) chromowana 1'' – 2szt. -2*5,56zł- 11,30zł
7. Szybkozłączka plastykowa do wężów ogrodowych 1''- 2szt - 2*2zł - 4zł
8. Zawór 90* 1''/1''- 10,50zł
9. Uszczelki gumowe - 6,75zł
10. Obejmy do zamontowania 2szt- 7,15zł
w sumie 73,22zł
Większość rzeczy już miałem, więc w sklepie wydałem koło 25zł Smile

A teraz kilka fotek:
Elementy:
[Obrazek: sy5qgx.jpg]
Gotowe korki:
[Obrazek: 333by8i.jpg]
Całość:
[Obrazek: 2hwpmow.jpg]
Wlot:
[Obrazek: 6rk1sw.jpg]
Wylot i rewizja:
[Obrazek: 54zz9t.jpg]


Filtry narurowe

Wszystkie elementy zastosowane do budowy systemu:
[Obrazek: 117tpck.jpg]
[Obrazek: 6rrdyw.jpg]

Na pierwszy ogień poszły dwa korpusy 3/4" robiące za filtry mechaniczne:
[Obrazek: 24oziug.jpg]
[Obrazek: n2mm2e.jpg]

Następnie pozostałe korpusy
Termo korpus 3/4", jeszcze bez grzałek:
[Obrazek: 2i0ufyt.jpg]

W taki sam sposób zmontowane zostały FBF w korpusie 1/2" i zapasowy, też 1/2".
Następnie wszystkie trzy zamontowane szeregowo. Od lewej zapasowy, FBF i Termo:
[Obrazek: o109cj.jpg]

Tutaj ciężko podać mi koszty bo część elementów już miałem, w tym najdroższą- pompę od C.O. Gdybym kupił wszystko wyszłoby około 500zł.


Po dwóch tygodniach udało mi się w końcu złożyć filtrację w całość Smile

W międzyczasie odebrałem dwie grzałki Skalar 200W i dwa termostaty RT-2, jeden zwykły, drug odwrócony do chłodzenia części nadwodnej:

[Obrazek: 5mfxj7.jpg]

Po oględzinach i sprawdzeniu czy działają zabrałem się do roboty. Na pierwszy ogień poszedł termo korpus.
Grzałki bez wtyczek:

[Obrazek: o5ck6p.jpg]

Korpus z dociętą na wymiar rurką 3/4":

[Obrazek: 108eder.jpg]

Kolejnym krokiem jest wywiercenie dziurki na kable w górnej części korpusu. Tutaj trzeba uważać żeby nie przesadzić ze średnicą otworu. Ja przesadziłem...

[Obrazek: nlwfh5.jpg]

Grzałki zamontowane na rurce za pomocą opasek. Kable przeciągnięte przez otworek:

[Obrazek: 2h3u715.jpg]

Tutaj już w przeźroczystej obudowie, jak widać mieszczą się idealnie:

[Obrazek: yf884.jpg]

Początkowo kable i dziurkę zalałem klejem do PCV ale nie spełnił on swojego zadania i wykruszył się. Z pomocą przyszła poxylina. Teraz robiąc taki korpus zrobiłbym dwa małe, podłużne otwory na każdy kabel osobno.

W ten sposób wykonałem termo korpus Smile

Wreszcie można zabrać się do poważnej roboty Smile

Trzy korpusy połączone szeregowo przykręciłem do kantówki. Tą następnie przymocowałem za pomocą wkrętów pod blatem. Następnie element po elemencie czyściłem rozpuszczalnikiem i kleiłem. Trwało to prawie cały dzień...
Niestety w ferworze pracy nie robiłem zdjęć...

W niewielkim stopniu zmodyfikowałem schemat z pierwszego postu, hydroponika jednak została. Teraz na papierze wygląda to tak:

[Obrazek: ajrvco.jpg]

W rzeczywistości tak:

[Obrazek: 29prfxu.jpg]

Prawa strona od frontu:

[Obrazek: 207xa95.jpg]

i od boku:

[Obrazek: 2wf0dhk.jpg]

Lewa strona:

[Obrazek: nwj6mr.jpg]

Termo korpus, widać "pięknie" zaklejoną dziurę Smile

[Obrazek: 3146q8k.jpg]

Na zdjęciach rurki wyglądają na krzywo zamontowane. Nie wiem dlaczego tak się stało ale normalnie trzymają pion i poziom Wink

Warto jeszcze nadmienić, że zamieniłem zatyczki z zaworami w rurobełku. Teraz precyzyjny jest przed konstrukcją. Dzięki temu gdy ograniczę przepływ ciśnienie w środku nie wzrośnie. Jest to ważne, inaczej filtr rozszczelniłby się. Dodatkowo wydłużyłem go o 25cm. Teraz ma pojemność 11l.

Po sklejeniu instalacji pozostała najgorsza rzecz... czekać aż klej wyschnie... prawdziwa katorga...

Po ponad 24 godzinach zacząłem lać wodę do akwarium, na razie tylko kontrolnie 180l żeby sprawdzić przecieki i czy instalacja poprawnie działa.
Pierwsza strużka wody, mała rzecz a cieszy Smile

[Obrazek: 142uark.jpg]

i pierwsze 20l wody, strasznie mało O maj gat

[Obrazek: t9blur.jpg]

Po zalaniu instalacji i odpaleniu jej na 3 biegu okazało się, że cieknie tylko w 3 miejscach. Pozytywne zaskoczenie Smile znowu z pomocą przyszła poxylina.

Niestety mam większy problem. Na 2 i 3 biegu w filtrach mechanicznych powstaje podciśnienie co powoduje otwieranie się odpowietrzników i zasysanie powietrza do środka instalacji. Czytałem o tym w jednym z tematów na którym się wzorowałem, tam autor poradził sobie przykręcając śrubkę, która skręca cały odpowietrznik. U mnie to nie działa bo śrubki są wkręcone maksymalnie... Chyba będę musiał je wymontować i lekko skrócić. Mam nadzieję, że to pomoże.


Na tą chwilę to już koniec, mam nadzieję, że chociaż jedna osoba przebrnęła Wink

Jak widzi Wam się obsada w moim zbiorniku? Da radę, czy nastąpi armagedon?
I jeszcze jedno pytanie. Przedłużał ktoś kabel czujki termostatu RT-2? Brakuje mi jakichś 30cm. Jak myślicie, może to źle wpłynąć na pracę urządzenia?

Ps. Wątek skleiłem z trzech postów pisanych w pewnych odstępach czasu więc mogły się wkraść pewne nieścisłości.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witamy na forum Smile
Gratuluję zwiększenia litrażu, ale, ale... chyba każdy to napisze - masz STRASZNIE dużo miejsca po bokach tego akwarium. Obstawiam, że prędzej czy później wstawisz w to miejsce 2,5m (albo i lepiej) dla wymarzonych Altumów, czego Ci oczywiście życzę.

O technice Ci niewiele powiem i nie ocenię, bo jestem antytalent. Trochę za skomplikowanie to dla mnie wygląda, ale pewnie znajdą się tutaj tacy, co powiedzą konkretnie, co im się podoba, a co nie. Niemniej, filtry narurowe coraz bardziej podobają mi się jaki filtracja w akwarium.

Co zaś tyczy obsady - albo ziemiojady, albo żaglowce - z tymi pierwszymi skalary będą miały kłopot, Geophagus są za aktywne Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Miejsca jest akurat na akwarium o długości 3,2m Smile ale to daleka przyszłość.

Całą instalacja nie jest wcale tak skomplikowana jakby mogło się wydawać.

Więc na tą chwilę w planach będą Altumy lub Peru i maluchy. Chociaż na youtubie widziałem filmik z taką obsadą w co prawda w większym litrażu. A może jakieś inne gatunek byś mógł polecić?

Czekam na wypowiedzi, sugestie i uwagi także innych użytkowników.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Projekt już gdzieś widziałem Wink Podziwiam takich gości, którym chce się tak bawić w to, ale rozumiem, że niektórzy mają hopla na tym punkcie.
Co do obsady, jeśli już mają być skalary (czy altum'y), to może któreś z mniejszych "ziemiojadów", np. stado Biotodoma czy Guianacara?
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Guianacary piękne ryby. Zabieram się do czytania informacji o nich Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Witaj Marcinie, podoba mi się Twój zapał i postępy.

Jeżeli chodzi o niewykorzystane miejsce na większe akwarium to wierz mi, że pożałujesz tego szybciej niż sobie wyobrażasz Tongue

Odnośnie projektu to jedyne co mi nie daje spokoju to te ogrodowe złączki jakie wykorzystałeś do połączenia rurokubełka - ja swoje na ogrodzie już wielokrotnie przyłapałem jak kapała z nich woda, nie zaryzykował bym takiego rozwiązania w domu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Projekt robi wrażenie, bardzo lubię oglądać takie przedsięwzięcia i na oglądaniu u mnie się kończy Smile

To o czym wspomniał Filip również by mnie niepokoiło, ale nie chce mi się wierzyć, że nie brałeś tego pod uwagę (że może przeciekać). Ustosunkuj się proszę do tego Smile
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(03-11-2012, 20:43 PM)cinek1916 napisał(a): Na tą chwilę to już koniec, mam nadzieję, że chociaż jedna osoba przebrnęła Wink

.
No dziwne jakby tak ciekawej i dopracowanej do perfekcji relacji nie przeczytała chociaż jedna osoba Wink
Jestem pod wrażeniem osób które lubia bawić się w klejenie i składanie tych wszystkich rurek i zaworków Tongue. Niedawno stawiałem podobny baniak i też na stelażu spawanym lecz nie pomyślałem żeby go tak uprościć jak to masz Ty. Świetnie pomyślany. Odnośnie zarybienia to proponowałbym się skupić na Żaglowcach i ekipą sprzątającą Wink Ewentualnie jakieś z mniejszych nieszkodliwych i spokojnych pielegniczek które by uzupełniały niższe partie akwarium Big Grin
Szykuje się ciekawy i rozwojowy temat.

ps. Mógłbyś przesłać mi na PW link do tematu na którym wzorowałeś się robić hydraulikę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzięki wszystkim za dobre słowa Smile

(06-11-2012, 22:51 PM)filas napisał(a): Jeżeli chodzi o niewykorzystane miejsce na większe akwarium to wierz mi, że pożałujesz tego szybciej niż sobie wyobrażasz Tongue

Wiem, już teraz to akwarium wydaje się strasznie małe... Big Grin Ale na razie tak musi zostać bo większy zbiornik to większe koszta niestety.

(06-11-2012, 22:51 PM)filas napisał(a): Odnośnie projektu to jedyne co mi nie daje spokoju to te ogrodowe złączki jakie wykorzystałeś do połączenia rurokubełka - ja swoje na ogrodzie już wielokrotnie przyłapałem jak kapała z nich woda, nie zaryzykował bym takiego rozwiązania w domu.

Topielec napisał(a):To o czym wspomniał Filip również by mnie niepokoiło, ale nie chce mi się wierzyć, że nie brałeś tego pod uwagę (że może przeciekać). Ustosunkuj się proszę do tego

Moje w ogrodzie też po jakimś czasie przeciekają, w większości wypadków wystarczyło zmienić uszczelki i po problemie. "Rurobełek" po jakimś czasie najprawdopodobniej wyleci ale jeżeli pojawi się ten problem to użyję węży nylonowych, takich jakie stosuje się do podłączania kranów.


tatakuby napisał(a):Niedawno stawiałem podobny baniak i też na stelażu spawanym lecz nie pomyślałem żeby go tak uprościć jak to masz Ty. Świetnie pomyślany.

Przyznam się bez bicia, że go kupiłem z akwarium więc to nie mi należą się pochwały tylko jego poprzedniemu właścicielowi.
Nie wiem jak to zrobiłem ale pominąłem jego opis w pierwszym poście.

Stelaż/konstrukcja: spawany, całkowite wymiary 157x65x65cm. Górna rama wykonana z profili 80x40mm, dolna oraz nogi z 40x40mm, 6 nóg z możliwością regulacji. Pancerna konstrukcja Smile Wysokość między blatem a dnem szafki 50cm. Na razie jest blat 18mm pod akwarium oraz dno szafki 18mm. W przyszłości zostanie obity płytą meblową. Lewa strona i front będą kończyły się na wysokości akwarium, prawa strona i tył posłużą do zrobienia tła i stelaża dla nadwodnych roślin. Front i lewa strona części nadwodnej wykonane będą z pleksi, z tym że przód będzie zrobiony jak w terrarium Smile
Masa całego projektu jest problemem ze względu na ogrzewanie podłogowe.
Rozmawiałem ze znajomym, z kibicowskiego forum, który zajmuje się montażem C.O. w domach jednorodzinnych oraz popytałem na na forach budowlanych o wytrzymałość podłogi. Mam zastosowany styropian ekstrudowany pod posadzką, dużo bardziej wytrzymały niż zwykły. Reszty warstw posadzki nie znam. Dostałem rady (tak jak myślałem) żeby stelaż postawić na jakiejś grubej płycie co pozwoli na rozłożenie ciężaru na większą powierzchnię. Użyję dwóch płyt osb 18mm leżących jedna na drugiej o wymiarach 250x100cm. Będą położone w rogu pomieszczenia (tym co widać na zdjęciu w pierwszym poście). Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskam miejsce dla roślin w części nadwodnej. Część paludaryjna zostanie przymocowana do ściany, zawsze to jakieś 100-150kg mniej.


tatakuby napisał(a):Mógłbyś przesłać mi na PW link do tematu na którym wzorowałeś się robić hydraulikę?

Tematów jest kilka, co ciekawe wszystkie na forum Klubu Malawi. Nie widziałem informacji żeby ktoś robił tego rodzaju filtrację w BW. Chyba lepiej żebym podał linki tutaj, więcej osób skorzysta.
http://forum.klub-malawi.pl/narurowy-mec...18312.html
http://forum.klub-malawi.pl/filtracja-na...mp;t=17058
http://forum.klub-malawi.pl/840-l-filtr-...wy+do+375l
http://forum.klub-malawi.pl/zespoly-naru...ml?t=12478
http://forum.klub-malawi.pl/prefiltr-nar...ml?t=12077
http://forum.klub-malawi.pl/budowa-narur...+narurowca
http://forum.klub-malawi.pl/dobor-filtra...+filtracji
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(03-11-2012, 20:43 PM)cinek1916 napisał(a): Fauna: do przemyślenia i przedyskutowania
-Główni mieszkańcy czyli Pterophyllum scalare - Peru Altum najprawdopodobniej 6 sztuk dzikusy albo F1.

Jestem pełen podziwu dla Ciebie i innych "majsterkowiczów".
A co do Peru Altum - z tego co się orientuję, nie ma czegoś takiego. Podejrzewam że chodzi Ci o tzw. p.manacapuru - była na PKMD dyskusja na ten temat. Akwaryści z tamtego forum często hodowali z manacapuru pielęgniczki LINK i to z sukcesami. Ale tu może lepiej Ruki niech się wypowie. A co do wielkości akwarium, one zawsze mają dziwną tendencje do zmniejszania się Wink
Pozdrawiam Rysiek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości