• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pomacea diffusa zwana Ampularią

#1
Pomacea diffusa to potocznie Ampularia. Do niedawna błędnie opisywany ten gatunek był jako Pomacea bridgesii <także przez jedno "i" często>. Oczywiście polska nazwa "Ampularia" także jest błędna, bo to w sumie cała rodzina ślimaków: Ampullariidae. W akwarystyce spotykamy także P. paludosa i P. canaliculata. Pierwszy gatunek ma kąt na szwie muszli większy niż 90 stopni, drugi natomiast mniejszy. Omawiana P. diffusa ma kąt 90 stopni. Tak najprościej rozpoznać poszczególne gatunki. Po szczegóły odsyłam na stronkę właśnie odkrytą Wink
http://www.applesnail.net/content/multi_...polish.htm

Przedstawiony osobnik nazywa się Błyskawica i należy do córy Rusty, Liliany.
Zatem zapraszam do oglądania Smile

   
Siedzę i wcinam Smile
   

tu na innych ustawieniach aparatu
   

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
2. i 3. fotografia Cool
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Czy to zielone na zdjęciu, to jakaś słodkowodna odmiana Capnella imbricata? Tongue

Słyszałem kiedyś ciekawą teorię, jakoby odchody ampularii miały rozkładać się o wiele wolniej np. od odchodów ryb (którymi również między innymi się żywią) i z tej przyczyny są one bardzo pożytecznymi stworzeniami w akwarium.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Na własne oczy widziałem jak właśnie ampularie zjadają odchody.
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Adamie to typowa róża gatunku Brassica oleracea L. var italica Plenck Big Grin

Teoria ciekawa, ale teoria. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe dane to chętnie poczytamy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Hmm ciekawe dane.To może powiem że welonka (męczona welonka) ma na raz dorosłą ampularię,wysysa ją Tongue
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
   
   
   
   
Jak widać pojawiła się kolejna Pomacea < która, to jeszcze dobrze nie sprawdziliśmy Wink > ale co zauważyła Rusty to Błyskawica <duża> jest samcem, bo widziała jego, no... ten tego Wink jak dosiadał małą białą, czyli Kamcie <od kameleona>, jak to Liliana nazwała swojego nowego ślimaka, która jest samiczka. Miała być niebieska, ale się dostawca pomylił <byłem dla niego miły, gdy się dowiedziałem Tongue > zatem jest biała.
   
   



 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ważne info dla wszystkich właścicieli!!!

"Apple snails into Europe banned
Apple snails of the genus Pomacea will be prohibited for import and keeping into the European Union. A proposal was adopted in the past week and EU member States have to implement this. This has serious consequences for the aquarium trade. Not only will apple snails be banned for import, shipments of aquatic plants must have a declaration in the health certificate that they are inspected and found free of apple snails, and at arrival into the EU they will also be inspected. It will be prohibited to sell the snails in pet shops.
Reason for the ban is the outbreak of apple snails (Pomacea insularum) in Spain, in the Ebro delta, where they were found feeding on the rice plantations. The ban applies as from 8 November 2012. There is some space in the way Member States implement all restrictions. "
Jak się doczytałem w Ofish.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nie oddam mojego ślimaka Cool
A co do ślimaka, to mnie dziwi jedna rzecz. Otóż gdy mam twardości bliskie 0 w akwarium z muszlą tego ślimaka nic się nie dzieje, a gdy miałem go na trochę twardszej wodzie widać mu było ubytki na muszlach i nie chciał rosnąć. Mówie oczywiście o tym jak nie miałem jeszcze BW, a woda w BW jest miękka co nie sprzyja ślimakom, bo one przecież potrzebują twardszej wody do budowy muszli.
Jak to więc jest ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jakiś kretyn wyrzucił swoje ślimaki do wody.. super.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości