• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Torf jako dodatek do podłoża

#1
Na prośbę Mei zakładam ten temat. Smile

Ja ze swojej strony bardzo polecam torf do akwariów z pielęgniczkami i barwniakami. Dzięki temu przez około rok(w zależności od grubości warstwy) mam zapewniony bardzo fajny kolorek wody i niskie pH. Nie występuje żadne gnicie torfu, gdyż nie ma już co tam zgnić. Wink Rośliny lubiące kwaśne podłoże(żabienice) rosną świetnie. W załączniku kilka moich akwariów gdzie torf był pod warstwą piasku lub drobnego żwirku.

Zapraszam do dyskusji. Smile


Załączone pliki Miniatury
               
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jaka najlepsza grubość warstwy torfu? Czy to ma być zwykły torf kwaśny, bez nawozów. Ale czy znajdzie się taki bez nawozów, teraz do wszystkiego walą niestety.
Jeszcze takie praktyczne pytanie. Czy znajdę gdzieś torf w mniejszych opakowaniach, bo wszędzie duże wory Rolleyes
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
1. Jaka powinna być minimalna warstwa torfu, żeby był sens takiego dodatku? Np. jeśli chcę mieć podłoże z piachem i torfem na ok 6cm to ile torfu dać?
2. Jeśli u mnie kranovit ma takie parametry (ZUW „Mokry Dwór”) http://www.mpwik.wroclaw.pl/sub.php?92 to jakie parametry mogę mieć w akwa po dodaniu torfu?
3. Co wtedy, jeśli mamy kopiące ryby? Czy oddzielać torf jakąś siatką od piachu?
4. Analogicznie, jak to jest z mieszaniem się torfu z piachem przy chaszczach o sporym systemie korzeniowym?
5. Jaki torf? Włóknisty, czy może być np. zmielony?
6. Rozumiem, że po ok. roku trzeba zrobić restart i torf wymienić na nowy?


ps. Ruki, dzięki za temat no i fajne masz te baniaki Wink
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Mam podłoże, które delikatnie mi zatwardza wodę. Torf pod podłożem zapewni mi niskie twardości i kwasowość (leje RO)?

Raczej do funkcjonującego akwa nie da rady dodać torfu pod podłoże, czy masz pomysł na sposób, by ominąć zlewanie wody i zakładanie akwaria "Od nowa" ?

Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Odpowiadam najpierw na pytania Mei, bo Twoje Pawle się w większości pokrywają. Wink
(06-08-2012, 17:24 PM)mei napisał(a): 1. Jaka powinna być minimalna warstwa torfu, żeby był sens takiego dodatku? Np. jeśli chcę mieć podłoże z piachem i torfem na ok 6cm to ile torfu dać?
W akwarium 45 litrowym fajnie sprawdzała się warstwa torfu o grubości 2 cm. W przykładowym przypadku dałbym 3 cm torfu i 3 cm piasku- biorę pod uwagę już podane poniżej parametry wody. Im woda twardsza tym torfu trzeba dać grubiej.
(06-08-2012, 17:24 PM)mei napisał(a): 2. Jeśli u mnie kranovit ma takie parametry (ZUW „Mokry Dwór”) http://www.mpwik.wroclaw.pl/sub.php?92 to jakie parametry mogę mieć w akwa po dodaniu torfu?
Woda jest niestety dosyć twarda, więc szaleństwa nie będzie nawet jakbyś dała 15 cm torfu. Wydaje mi się, że z twardością poniżej 6*n nie zejdziesz, a z pH poniżej 7.0.
(06-08-2012, 17:24 PM)mei napisał(a): 3. Co wtedy, jeśli mamy kopiące ryby? Czy oddzielać torf jakąś siatką od piachu?
Nie trzeba żadnej siatki, po pewnym czasie przebywania pod wodą torf się zbija i jest trudny do wykopania przez małe ryby. Oczywiście przy mocno ryjących rybach jak duże zbrojniki, sumy czy pielęgnice(ziemiojady) zostanie wykopany nawet jeśli damy siatkę. Wink
(06-08-2012, 17:24 PM)mei napisał(a): 4. Analogicznie, jak to jest z mieszaniem się torfu z piachem przy chaszczach o sporym systemie korzeniowym?
Jakieś tam mieszanie było, ale mi to nie przeszkadzało, ba nawet nie zwróciłem na to uwagi.
(06-08-2012, 17:24 PM)mei napisał(a): 5. Jaki torf? Włóknisty, czy może być np. zmielony?
Ja stosuję mielony, bo taki mam dostępny. Włóknisty jest najlepszy, bo jest dobrze się układa na dnie i mało syfi w przypadku odkopania go.
(06-08-2012, 17:24 PM)mei napisał(a): 6. Rozumiem, że po ok. roku trzeba zrobić restart i torf wymienić na nowy?
Nie, nie trzeba wymieniać. Po około roku traci swoje właściwości zbijające pH i twardość, ale w żaden sposób nie szkodzi w akwarium.

Teraz Paweł. Wink

(06-08-2012, 17:14 PM)pawel060 napisał(a): Czy to ma być zwykły torf kwaśny, bez nawozów. Ale czy znajdzie się taki bez nawozów, teraz do wszystkiego walą niestety.
Obowiązkowo bez nawozów, kwaśny torf wysoki. Bez problemu taki znajdziesz.
(06-08-2012, 17:14 PM)pawel060 napisał(a): Czy znajdę gdzieś torf w mniejszych opakowaniach, bo wszędzie duże wory Rolleyes
Znajdziesz w sklepach z artykułami dla storczyków i roślin owadożernych. Ale tam jedno opakowanie kosztuje tyle co 80l wór z Castoramy.

I Pleyu

(06-08-2012, 17:45 PM)Pley napisał(a): Mam podłoże, które delikatnie mi zatwardza wodę. Torf pod podłożem zapewni mi niskie twardości i kwasowość (leje RO)?
Jeżeli torfu dasz tyle samo co zatwardzającego wodę podłoża to tak.

(06-08-2012, 17:45 PM)Pley napisał(a): Raczej do funkcjonującego akwa nie da rady dodać torfu pod podłoże, czy masz pomysł na sposób, by ominąć zlewanie wody i zakładanie akwaria "Od nowa" ?
Poza kiełbaską(pończochą Wink ) z torfu nie. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No to jeszcze 2 pytanka Wink Jak to zrobić: czy przed zasypaniem torfu piachem, trzeba go przepłukać albo zamoczyć? I czy można dać świderki do piasku?
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Nie, nie płucz torfu. Ważne, by zasypywać go piaskiem na sucho- jeżeli zaleje się go wodą i dopiero przysypie piaskiem to w akwarium mamy gwarantowane błotko w wodzie. Smile
Można dać świderki. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A jak w przypadku z akwarium lekko przerybionym?(jak większość nowo zakładanych).
Wtedy konieczne jest odmulanie. I w małym zbiorniku to sobie poradzimy ze zdejmowaniem wierzchniej warstwy dendrusu, ale w dużym, zarośniętym ze żwirkiem to torf pod żwirkiem nie zda egzaminu na pewno. Czyli albo mamy akwarium dekoracyjne (ozdoba pokoju) albo biotopowe
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Novi, tęskniliśmy. Smile

Czemu zakładasz, że większość nowo zakładanych akwariów jest lekko przerybiona? Wink Nie ma czegoś takiego jak dendrus- jak coś to detrytus. Wink
A czemu akurat torf w przypadku przerybionego akwarium ma stanowić jakiś problem? Nie widzę w ogóle to związku pomiędzy przerybieniem, zarośnięciem dna, a torfem. Nawet jeśli nie ma torfu, to w zarośniętym akwarium będą problemy z odmulaniem.
Poza tym, mało kto wpadnie na pomysł dania torfu pod żwir- nie po to idzie się w stronę polepszania warunków dla ryb by im zrobić kuku żwirkiem. A przy piachu, torfie i nawet dużej ilości zielska odchody nie będą wchodzić w podłoże i je możemy odmulić(co w większości przypadków jest zbędne, zwłaszcza przy małych rybach, ale dobra Wink ). Wink

A tak w ogóle to akwarium biotopowe jest świetnym akwarium dekoracyjnym i ozdobą pokoju. Wink Tylko, ze nie wiem co Twoje błędne stwierdzenie ma w ogóle to rzeczy w tym temacie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(06-08-2012, 17:46 PM)Ruki napisał(a):
(06-08-2012, 17:24 PM)mei napisał(a): 6. Rozumiem, że po ok. roku trzeba zrobić restart i torf wymienić na nowy?
Nie, nie trzeba wymieniać. Po około roku traci swoje właściwości zbijające pH i twardość, ale w żaden sposób nie szkodzi w akwarium.
Mam pytanie czy po dłuższym czasie - dwa, trzy, cztery lata nic się nie dzieje z pozostawionym pod piaskiem torfem?

(06-08-2012, 17:46 PM)Ruki napisał(a):
(06-08-2012, 17:45 PM)Pley napisał(a): Raczej do funkcjonującego akwa nie da rady dodać torfu pod podłoże, czy masz pomysł na sposób, by ominąć zlewanie wody i zakładanie akwaria "Od nowa" ?
Poza kiełbaską(pończochą Wink ) z torfu nie. Wink
Mam zamiar po wykorzystaniu torfu pod piaskiem, nie robić restartu tylko wsadzić torf do filtra zewnętrznego. Chyba można tak..?

Janusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości