• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: CICHLASOMA.PL - hodowla ryb akwariowych

#1
Witam,

Przez ponad 30 lat amatorsko zajmowałem się hodowlą ryb akwariowych. W 2011 roku podjąłem decyzję o przebranżowieniu się i całkowitym podporządkowaniu aktywności zawodowej hodowli ryb akwariowych.

Pozyskuję i rozmnażam głównie duże gatunki z rodziny pielęgnicowatych. Dysponuję zbiornikami o pojemności 8 tysięcy litrów, z planami i możliwościami powiększenia litrażu. Hodowla mieści się w Góraszce (5 km od Warszawy, w kierunku na Lublin), w miejscu mojego zamieszkania. Ryby objęte są opieką całodobową, przez wszystkie dni tygodnia.
Nie dążę do tego, aby tarła odbywały się jak najczęściej i aby - wszelkimi możliwymi sposobami - uzyskiwać jak największą ilość narybku. Kwestie tę reguluje natura, czyli same tarlaki. Moja rola sprowadza się do obowiązku zapewnienia wszystkim podopiecznym optymalnych warunków do życia. W związku z powyższym, tylko od czasu do czasu sprzedaję młode ryby lub pojedyncze dojrzałe egzemplarze, pozostałe z grupy hodowlanej, w której doszło do naturalnego doboru pary. Stąd nie posiadam w stałej dystrybucji wszystkich gatunków, które wykazuję w hodowli.

Dom w Góraszce zakupiłem na rynku wtórnym, w stanie wykończonym. Nie miałem więc komfortu aranżowania go od podstaw z myślą o hodowli ryb akwariowych. Stąd od 2007 roku stopniowo przystosowuję kolejne pomieszczenia ciągu garażowo-technicznego - łącznika, garażu, kotłowni, pomieszczenia technicznego - dla potrzeb akwarystycznych. Adaptacja taka na wstępie wymagała nakreślenia profilu hodowli, ogólnych jej założeń. Postawiłem na większe akwaria - 200-500l - z wydajnym systemem podmiany wody, ponieważ hodowla ukierunkowana była głównie na duże gatunki pielęgnic (wszystko musiałoby wyglądać inaczej w przypadku hodowli piękniczkowatych, czy łaźcowatych). Akwaria miały stać w regałach. Na każdy regał przypadałyby cztery zbiorniki, przy czym, umieszczony najwyżej służyłby wyłącznie do gromadzenia wody na podmianę (jego objętość proporcjonalnie rozkładałaby się na trzy niżej ustawione).
Wyszedłem z założenia, że przy takim rozwiązaniu traci się na litrażu, ale zyskuje na jakości wody, w tym możliwościach jej kontroli, a nawet wprowadzeniu korekty wybranych jej parametrów. Ponadto, jest zapewniona ciągłość gromadzenia wody z filtra RO. Niemal w parze z ogólnymi założeniami hodowli musiał iść konkretny plan prac, bowiem budowana hodowla - z całą swoją złożonością - musiała korelować z właściwościami i możliwościami struktury budynku i wybranych pomieszczeń (media, wytrzymałość podłóg, komunikacja, światło naturalne, wentylacja itd.), kompetencjami poszczególnych wykonawców (szczególne wymagania zostały postawione przed specjalistami od uzdatniania wody), wysokością i rozłożeniem w czasie nakładów finansowych. Wskazana była dobra organizacja pracy, w tym precyzyjne domówienie z wykonawcami specyficznego jej BHP, uwzględniającego w kontekście dosyć ciężkich i silnie brudzących prac budowlanych także bezpieczeństwo aktywnych wówczas biologicznie zbiorników. Wreszcie, trzeba mieć trochę szczęścia, aby trafić na rzetelnych elektryków, hydraulików, glazurników, ślusarzy, szklarzy, by finalnie od doświadczonych hodowców i/lub importerów nabyć wymarzone gatunki ryb.
Hodowlę buduję powoli, ale zgodnie z przyjętymi założeniami.

GARAŻ
Pierwsze pomieszczenie, od którego zaczęła się budowa całej infrastruktury akwarystycznej. Wydzielona na wyłączne potrzeby akwarystyki skrzynka elektryczna, z niezależną instalacją pod agregat prądotwórczy. Odseparowana linia dla oświetlenia akwariów (jeden automatyczny włącznik/wyłącznik czasowy dla wszystkich zbiorników). Filtr osmotyczny ze zbiornikami o łącznej objętości 50l. Instalacja doprowadzająca przefiltrowaną wodę do górnych akwariów.
Brakuje jeszcze 8 zbiorników po 500l i kilku mniejszych akwariów na najmniejsze narybki.
Przeznaczenie hodowlane - biotopy wód miękkich.





POMIESZCZENIE TECHNICZNE
Pomieszczenie, w którym pierwotnie stały urządzenia do filtracji i zmiękczania wody (nie mogły dzielić jednego pomieszczenia z kotłem na miał węglowy).
Po demontażu pieca "Kostrzewa-Ceramik", w jego miejsce, tj. do kotłowni, została przeniesiona cała infrastruktura uzdatniająca wodę. Tym samym, pomieszczenie mogło zostać w pełni przystosowane do celów akwarystycznych.
Prace w pomieszczeniu zostały ukończone w 2011 roku. Całość instalacji wodnej (kształtki ciśnieniowe z PVC-U) wykonałem samodzielnie, wg autorskiego projektu.
Przeznaczenie hodowlane - biotopy wód twardych.









KOTŁOWNIA
Najtrudniejsze do adaptacji pomieszczenie z uwagi na swój charakter i przeznaczenie. Przed doprowadzeniem instalacji gazowej, w pomieszczeniu funkcjonował kocioł "Kostrzewa-Ceramik", który do czasu demontażu blokował z wielu względów dalszy rozwój hodowli. Po generalnym remoncie, w tym zmianie systemu grzewczego, kilku modernizacjach systemu uzdatniania wody, prace w kotłowni w 2011 roku dobiegły końca. Funkcjonuje w nim regał z czterema akwariami 200l. Pomieszczenie jest "technicznym sercem" hodowli, z niezawodną i precyzyjną centralą grzewczą (piec kondensacyjny "Wolf"), wielostopniowym systemem uzdatniającym wody gruntowe czerpane z głębokości 34 m (złoże odżelaziające "BIRM", złoże filtracyjne kwarcowo-dolomitowe, zmiękczacz, lampa UV).
Przeznaczenie hodowlane - odchów narybków preferujących wodę twardą.

ŁĄCZNIK
Wąskie przejście łączące część mieszkalną domu z garażem. Od 2011 roku dostosowane do potrzeb regału z czterema akwariami 200l.
Przeznaczenie hodowlane - odchów narybków preferujących wodę miękką.

CZĘŚĆ MIESZKALNA
Niestety, nie wszystkie zbiorniki udało się zmieścić w części gospodarczej domu.
Gdybym budował dom od podstaw... . Dwa regały oraz jeden większy zbiornik uruchomiłem w kuchni i hallu. Jeden stelaż ostatnio zlikwidowałem, gdyż stojąc blisko sypialni, generował zbyt dużo szumu. W przeszłości - kiedy nie byłem aż tak zaangażowany w akwarystykę, było to bez znaczenia. Teraz, kiedy pracuję, mieszkam i wypoczywam pośród akwariów, potrzebuję jednak azylu ciszy - bez chodzących non-stop turbin przy uchu (w tym o mocy 35W).
Przeznaczenie hodowlane - biotopy wód miękkich.







KWESTIE TECHNICZNE

Instalacja wodna
Na początku napiszę, że nie miałem do tej pory żadnych większych doświadczeń z tematem szeroko rozumianej hydrauliki. Oglądałem sporo instalacji (głównie w hurtowniach, dużych sklepach), pytałem akwarystów-hodowców. Każdy prezentował co innego, żadnego wspólnego mianownika. Pomyślałem, że jako laikowi łatwiej będzie pracować w klejonce (PVC-U). Zresztą z jakimiś klejami człowiek miał do czynienia całe życie, ze zgrzewarką - nigdy. Wydawało mi się, że jest to technologia bardzo sterylna i pewna. Niewątpliwym plusem klejonki jest jej większa średnica wewnętrzna w porównaniu do tych samych rur na zgrzew (ale to może kwestia producenta).
Ostatecznie sam opracowałem cały system podmiany wody w pomieszczeniu i jestem z niego zadowolony - jest tak, jak to widziałem. Zastosowałem elementy systemu ciśnieniowego PVC (25 mm) "Effasta" i "VDL". Przeloty zastosowałem "Aqua-Medica" (ABS). Zakupiłem oczywiście klej "Griffon WDV" (nowa formuła - łączy m.in. PVC i ABS) i środek czyszczący "Tangit Reiniger".
Wszystko pedantycznie czyściłem, dokładnie nanosiłem klej, obracałem, dociskałem... . Zalewam wodą 16 zbiorników, a tu w kilku miejscach... tu kropelka, tam kropelka... . Przez tydzień prowadziłem próby z wodą. Teraz jest OK, ale straciłem zaufanie do klejonki.
Musiałem finalnie całą instalację wpiąć do wcześniej przygotowanej przez hydraulików instalacji w kotłowni. Ponieważ była ona zrobiona w technologii zgrzewanej, a zaprzyjaźnieni fachowcy byli akurat zarobieni, to wypożyczyli mi sprzęt (zgrzewarkę), udzielili krótkiej instrukcji i do dzieła. I wtedy przyszło oświecenie. Czystsza i przyjaźniejsza technologia - nic nie kapie, nic nie cuchnie, ręce czyste, zero chemii. Nie miałbym obaw nadepnąć na zgrzewaną instalację, na klejoną - tak (może jestem już uprzedzony).
Nagromadziłem zaworów, kolan, trójników i innych kształtek na jeszcze jeden regał. Ale zdecydowałem, że odchodzę od kleju na rzecz zgrzewu. Tysiące hydraulików nie może się mylić! Myślałem dodatkowo, że wybierając klejonkę, oszczędzę na zgrzewarce. A cena rozpuszczalnika i kleju, to prosta zgrzewarka z "demobilu" (dodatkowo chemia traci z czasem swoje właściwości).
Wobec nabytych doświadczeń, pozostałe instalacje odprowadzające wodę z podmian z akwariów w garażu, kotłowni i łączniku, wykonałem w technologii zgrzewu. I takie rozwiązanie polecam.

Regały
Stalowe profile dwukrotnie pomalowane brązowym "Hammerite". Użyłem matu, w celu ograniczenia odblasków. Jeden regał pomalowałem brązem młotkowym - wygląda najlepiej i nie zostają na nim ryski i zacieki (ten wariant jest optymalny).

Akwaria
Szkło białe 10mm. Wzmocnienia wzdłużne, na których spoczywa szkło nakrywowe 4 mm. Silikon przezroczysty. Zbiorniki stoją na płytach OSB 7 mm, trzykrotnie zabezpieczonych impregnatem z dodatkiem wosku w kolorze brąz.

Osprzęt w akwariach
Wszystko, co było i jest na rynku, głównie: made in Poland/Germany/China.

KWESTIE FINANSOWE

Orientacyjne wydatki:
- akwaria (planowana całość) - 15 tys. zł;
- stalowe regały - 10 tys. zł;
- hydraulika (system uzdatniania wody) - 15 tys. zł;
Należy dołożyć wysokie koszty za liczne usługi: elektryczne (jedynie w garażu poszło 110 bm. przewodów elektrycznych, 50 punktów elektrycznych, deska rozdzielcza), glazurnicze, ogólnobudowlane i hydrauliczne (oszczędziłem na robociźnie, ale materiały trzeba było zakupić).
Na dzień dzisiejszy spokojnie wrzucone 60-70 tys. zł.

Hodowla, to inwestycja w moim wydaniu kompletnie nierentowna. Tym bardziej, że dostaję różnego rodzaju spore wyrównania od dostawców energii elektrycznej i gazu - w ubiegłym miesiącu musiałem ekstra dołożyć prawie 4 tys. zł. Dodatkowo odprowadzam zryczałtowany podatek dochodowy (hodowla ryb akwariowych - specjalne działy rolnictwa) - prawie 2 tys. zł rocznie. Biznes z ryb znikomy (ale pewnie nie mam do tego głowy). Może inaczej byłoby, gdybym prowadził sprzedaż wysyłkową. Gdyby dom był zlokalizowany na terenie Warszawy, poszedłbym w kierunku sklepu akwarystycznego z pielęgnicami.
Jak więc widać, zabawa dla nawiedzonego pasjonata o ograniczonej percepcji intelektualnej.

Jeśli o czymś nie napisałem, to proszę pytać (z wyłączeniem pytań o konkretne ryby - filmy są nieśmiertelne, ryby zmieniają opiekunów i są śmiertelne).

Zainteresowanym udostępnię dane teleadresowe podwykonawców, z prywatną opinią dot. ich warsztatów zawodowych i oceną podejścia do klienta.

Będę ten post uzupełniał o nowe filmy, a w przyszłości o zdjęcia (posiadam bogatą dokumentację fotograficzną każdego etapu przedmiotowych prac, a anatomia samych ścian też jest ciekawa).
Pozdrawiam,
Darek
 
Podziękowania złożone przez:
#2
Super że są tacy ludzie jak TY! Nareszcie zakup niektórych rzadkich gatunków pielęgnic jest możliwy bez karkołomnych wyczynów i konieczności posiadania furmanki pieniędzy! Pozdrawiam i życzę udanej hodowli!
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Podziękowania złożone przez:
#3
Bardzo obszerny i dokładny opis, w sumie jednego z moich marzeń.
In plus, zaskoczyły mnie koszta Smile
Bardzo ciekawie wyglądają te regały, ja obecnie szykuje regał z nierdzewki i zdziwiło mnie Twoje podejście do refleksów świetlnych. Wcześniej o tym nie pomyślałem Smile
Naprawdę jestem pod wrażeniem rozmachu inwestycji, jak tylko będę w okolicy to przybędę z zapowiedziana wizytą Smile
Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Podziękowania złożone przez:
#4
Darku... Ekstra material pogladowy wyszedl, brawo. Czekam na kolejne odslony i przeczytam/zobacze sobie raz jeszcze Twoj material, a co ? Big Grin Zawsze moglo cos umknac Wink
 
Podziękowania złożone przez:
#5
Wspaniale, dziękujemy za obszerny materiał!

Mnie również zaskoczyły koszta, ale dobrze wiemy, że to nie koniec Smile


PS. Cudowny zbiornik z Crenicichlami masz w części mieszkalnej! Aż dziwi mnie to, że nie widze go w galerii.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Podziękowania złożone przez:
#6
Czyli da się relatywnie "tanio". Wiadomo, koszty utrzymania to inna bajka, o czym sam napisałeś. Powodzenia w dalszym rozwoju hodowli i żeby Ci nigdy nie brakło akwariów
Rozumiem, że w razie gdybym kiedyś przypadkiem też robił fischraum (na pewno skromniejszy) to można Cię zasypać gradem pytań?

Tak nawiasem, zaskoczyła mnie mała ilość miejsca nad akwariami - a do maluczkich nie należysz. Jak Ci idzie z manewrowaniem kamieniami czy siatkami? Ruki zaraz powie, że 25cm to minimum, a ja sam kiedyś miałem tyle miejsca, że między akwariami a regałem mogłem się wepchnąć korpusem Big Grin Ciekaw jestem jak Ty to widzisz.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
#7
Darek na pewno odpowie szczegółowo. Ja od siebie dodam tylko, że w hodowli Darka wszystkie rozwiązania techniczne są przemyślane (znacznie przekraczające moje możliwości percepcyjne), a efekt końcowy świetny.
Co do niedużych przestrzeni nad akwariami - wzrost Darka jest raczej atutem (zwłaszcza przy wyżej położonych zbiornikach). Wyższy wzrost to dłuższe ręce Wink
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Podziękowania złożone przez:
#8
Bylem nie jeden raz, piekna hodowla, ale panie I panowie zeby taka byla trzeba jej poswiecic duuuuuzo czasuSmile
[b]1300 l - SA

 
Podziękowania złożone przez:
#9
Kolejna odsłona.
Od razu zaznaczam, że nie będzie to pokazowe ćwiczenie na koordynację służb ratowniczychBig Grin. W dniu wczorajszym faktycznie w Góraszce nastąpiło wyłączenie prądu zapowiedziane od 8.00 do 16.00 (coraz gęstsza sieć przesyłowa, więc coraz częściej się to zdarza). Uprzedzając ewentualne zapytania o podobne sytuacje (dla każdego akwarysty ekstremalneHuh), utrwaliłem, jak od zaplecza wygląda mój system reagowania kryzysowegoWink.
Przy okazji pokazuję zaplecze hodowlane z innej perspektywy - od strony wejścia do garażu (powinno być "wjazdu do garażu" - normalni ludzie w takim pomieszczeniu trzymają samochódBig Grin).
Jak zobaczycie są jeszcze dwa bliźniacze regały bez akwariów. Wszystkie niezbędne elementy instalacyjne - punkty elektryczne, doprowadzenia czystej wody, odprowadzenia starej wody (w elementach do szybkiego montażuSmile) są już przygotowane. Brakuje samego szkła: 250 x 50 x 40 cm (h) - 500l x 8 szt. (szkło 10 mm - 1,30 zł/l + szkło nakrywowe 4 mm - 40 zł/m kw.).
Akwarium panoramiczne ustawione na podłodze, to chwilowo improwizowane wsparcie kolegi z Forum - Kuby-Qbsztyka (pewnie rozpoznacie w nim największy gatunek Pelvicachromis, który pływa obecnie - niestety - jedynie w dwóch akwariach w PolsceWink - dla ułatwienia dodam, że był na kwietniowej stronie naszego kalendarzaWink). Jako że ma 50 cm wysokości, nie zmieściło się do regału (owszem weszłoby, ale nie mógłbym niczego przy nim robić). W kwestii tych przestrzeni pomiędzy zbiornikami a wyższymi półkami stelaża, to dla mnie nie ma problemu, szczególnie, że mam niskie zbiorniki - 40-50 cm wysokości (pewnie to też przyzwyczajenie; samo łowienie ryb, to kombinacja obniżonego poziomu wody, drabiny, stołka, dwóch siatek i wreszcie... wrodzonego refleksu, hahaha). Wyszedłem z założenia, że na małej przestrzeni (sam garaż - 17,5 m kw., całość ciągu pomieszczeń garażowo-technicznych - 31,5 m kw.) muszę pomieścić jak największy litraż o konkretnych parametrach i przeznaczeniach. Ci z Was, którzy u mnie już byli, to zobaczyli, że wykorzystany jest "pod ryby" każdy centymetr sześcienny przestrzeniBig Grin. Może, gdybym nie uparł się na zbiorniki do gromadzenia wody, więcej byłoby miejsca dla mnie. Niemniej, te zbiorniki naprawdę dużo dają i dzisiaj jeszcze raz tak bym je rozplanował. System oczyszczania wody, niestety, doskonały nie jest. Szczególnie na terenie, gdzie złoża wód głębinowych są niezwykle silnie zażelazione (a w moim przypadku, to był bardzo poważny problem). Stąd, co kilka tygodni spuszczam z każdego tego zbiornika całość wody celem usunięcia warstwy ciemnego osadu z jego dna (przy okazji, glonów z szyb bocznychWink). Widzę więc, jaki - pomimo i tak skutecznej filtracji - "szlam" wlewałby się do zbiorników hodowlanych.
W kotłowni zatrzymuję się przy jednej z głowic automatycznych (zbliżenie z boku). Jest tam pokrętło, za pomocą którego ustawiam stopień wydajności pracy złoża zmiękczającego wodę. Różnica parametrów jest wyraźna (jak znajdę ostatnie pomiary, to je tutaj wstawię).
Akwaria w części mieszkalnej nie są podpięte pod zapasowy obwód elektryczny, stąd musiałem połączyć je z nim tymi pomarańczowymi przedłużaczami, widocznymi na podłodze. Przy projektowaniu hodowli, nie brałem pod uwagę zbiorników poza częścią główną hodowli (wówczas ich nie miało być, dzisiaj są, a jutro znowu może ich nie byćSmile).
Jak widać rozwiązanie zapasowego zasilania sprawdza się. Hodowla była pozbawiona energii elektrycznej przez finalnie 6 godzin, a dla każdej z ryb było to zupełnie nieodczuwalne (wszytko chodziło normalnie, czyli na maksaSmile).
Mankamentem hodowli (widać to w przypadku nieudanych prób zbliżenia na część ryb) jest brak jednostkowego oświetlenia akwariów. Myślę o listwach LED, ale to pieśń przyszłości. Dla porządku dodam, że każde akwarium w 8 regałach ma delegowane 4 gniazda elektryczne, przy czym, jedno z nich jest częścią niezależnego obwodu dla potrzeb oświetlenia (obwód ten jest sterowany zegarem z programatorem). W pozostałych 4 regałach rozwiązania są nieco skromniejsze (mniej kontaktów na zbiornik).
Przy okazji pokazuję zawartości lodówki z mrożonkami (każda szuflada, to inna granulacja karmy) oraz szafy z drobnymi klamotami. Być może to ostatni film, bo i cóż jeszcze miałbym pokazać?
Nie podkładam pod materiał filmowy ścieżki dźwiękowej, aby nie zakłócać naturalnych odgłosów funkcjonowania hodowli w tym nietypowym momencie.
Nie spodziewałem się, że ten film będzie miał prawie aż 10 minut. Ale cóż, materiał tylko dla wytrwałychBig Grin.

Pozdrawiam,
Darek
 
Podziękowania złożone przez:
#10
Ale masz ładny kalendarz - ciekawe z czyim zdjęciem? Cool

Możesz mi powiedzieć na jakiej wysokości są górne krawędzie zbiorników na wodę w tych największych regałach?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości