• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dither fishes- rozpraszacze i towarzyszące

#1
Nie wiem jak w przypadku dużych pielęgnic ma się kwestia ryb ośmielających czy kierujących na siebie agresję, ale w przypadku pielęgniczek jest to często stosowany zabieg.
Moim zdaniem warto byłoby zrobić w tym temacie listę ryb, które nadają się jako towarzysze dla naszych pielęgnic(z zastrzeżeniem dla jakich gatunków).

Ode mnie co nie co(przetestowane w baniakach 20-125 litrów, stada do 15 sztuk) do pielegniczek:
- zbrojniki: wszelakie otoski nadają się idealnie jako służba sanitarna w akwarium z pielęgniczkami, do tego z racji twardej budowy ciała samiczki w trakcie opieki na ikrą mogą się na nich wyżywać. Big Grin Ostatnio kilka osób na forum apisto chwaliło Parotocinclusy sp. 3, ale to straszne maluchy, do A. barlowi bym ich nie wpuścił Big Grin
- bystrzyki: testowałem tylko b. amandy, z racji mikrych rozmiarów nadają się tylko do małych pielegniczek lub większych, ale o małych pyskach(Dicrossus), większe mogą je zjeść
- drobnoustki: wszystkie z małym pyskiem nadają się idealnie- przykładowo N. marginatus, mortenthaleri, trifasciatus. D. bekforda jest zbyt duży i zbyt uporczywy by samiczka sobie poradziła z odganianiem go w trakcie opieki nad młodymi
- ukośniki: wszystkie mniejsze gatunki będą bardzo dobre, natura wyposażyła je w maleńkie pyski Smile
- razbory: wszystkie małe gatunki(plamista itp.) nadają się do trzymania razem z pielegniczkami, z zastrzeżeniem takim jak przy bystrzyku amandy
- "mikrorazbory": galaxy i erythromicon tną narybek na potęgę, ale na bidę się nadadzą. Big Grin
- pstrążnice: jak najbardziej OK, fantastyczne rybki
- kiryski: wszystkie karłowate(C. pygmeus, habrosus czy hastatus) są bezpieczne dla narybku, ale jeśli nie zależy nam na narybku możemy wpuścić pstre, pandy czy inne o podobnych rozmiarach.
- zwinniki: z. jarzeńce to maszynki do zjadania narybku
- neony: j.w.
- piękniczkowate: endlerki testowałem i nie zawadzają pielęgniczkom Big Grin

Jak mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę.
Zapraszam do wymiany informacji na ten temat. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Dither fishes- rozpraszacze i towarzyszące - przez Ruki - 09-03-2011, 17:32 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości