Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Czyszczenie korzeni na błysk - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Czyszczenie korzeni na błysk (/thread-9401.html)

Strony: 1 2 3


Czyszczenie korzeni na błysk - arribada - 16-08-2018

Witam
Jako że nudzi mi się i wypiłem za dużo kawy postanowiłem pozmieniać to i owo w moim zbiorniku.
Zmieniam trochę układ i muszę podczyścić moje korzenie. Są bardzo poskręcane i porośnięte długimi krasnalami. Od dawna są czarne więc zamierzam im przywrócić dawny połysk.
Czy ktoś z Was wie jakim w miarę szybkim sposobem mogę to zrobić? Może jakiś specyfik do spryskania?
Skrobanie zajmie sporo czasu ale i nie wszędzie dojdę szczotką i nożem.

Dzięki za info


RE: Czyszczenie korzeni na błysk - dzikakuna - 16-08-2018

Nie ma innego wyjścia jak szczotka i nóż. Jeśli jednak masz wątpliwości czy starczy Ci zapału, to albo wypij jeszcze jedną kawę, albo otwórz piwo i odpuść Tongue


RE: Czyszczenie korzeni na błysk - Sendog - 16-08-2018

najlepsze jest piaskowanie jeśli masz dojście


RE: Czyszczenie korzeni na błysk - Papja - 16-08-2018

A ja podrzucę pomysł z myjką ciśnieniową Wink.


RE: Czyszczenie korzeni na błysk - Ruki - 16-08-2018

Uważaj, bo po czyszczeniu na błysk nagle może Ci ubyć większa część korzenia.... Jak kiedyś przywaliłem z karchera to z korzenia mi się detrytus prawie sam zrobił. Big Grin


RE: Czyszczenie korzeni na błysk - tatakuby - 16-08-2018

(16-08-2018, 12:00 PM)Sendog napisał(a): najlepsze jest piaskowanie jeśli masz dojście

Ja bym się bal ze po piaskowaniu za dużo zostanie wbitego ścierniwa w korzeń i zaszkodzi rybom.
Zdecydowanie karcher lub ręcznie szczotkowanie.


RE: Czyszczenie korzeni na błysk - Sendog - 16-08-2018

Łociec - na giełdzie w Krakowie co tydzień stoi gość z suchymi bukowymi korzeniami. Wszystkie piaskowane i później myte. Piękne. Wyglądają świetnie. Kupuje to u niego wielu akwarystów.


RE: Czyszczenie korzeni na błysk - tuptuś - 16-08-2018

(16-08-2018, 14:43 PM)tatakuby napisał(a):
(16-08-2018, 12:00 PM)Sendog napisał(a): najlepsze jest piaskowanie jeśli masz dojście

Ja bym się bal ze po piaskowaniu za dużo zostanie wbitego ścierniwa w korzeń i zaszkodzi rybom.
Zdecydowanie karcher lub ręcznie szczotkowanie.
Jak sama nazwa wskazuje materiałem ściernym jest piasek.
W znacznej części jest to zwykły sortowany piasek kwarcowy.
Zawsze można w zakładzie porozmawiać na ten temat i dowiedzieć się szczegółów.
Nie ma co się bać Krzyk


RE: Czyszczenie korzeni na błysk - Granatnik - 16-08-2018

(16-08-2018, 15:25 PM)tuptuś napisał(a):
(16-08-2018, 14:43 PM)tatakuby napisał(a):
(16-08-2018, 12:00 PM)Sendog napisał(a): najlepsze jest piaskowanie jeśli masz dojście

Ja bym się bal ze po piaskowaniu za dużo zostanie wbitego ścierniwa w korzeń i zaszkodzi rybom.
Zdecydowanie karcher lub ręcznie szczotkowanie.
Jak sama nazwa wskazuje materiałem ściernym jest piasek.
W znacznej części jest to zwykły sortowany piasek kwarcowy.
Zawsze można w zakładzie porozmawiać na ten temat i dowiedzieć się szczegółów.
Nie ma co się bać Krzyk

Rozmowa przed piaskowaniem wskazana jeżeli taka opcja cię interesuje, bo sam fakt piaskowania i nazywa już tylko z historią ma do czynienia bo w tej chwili mało piasku je się strikte piaskiem a większość granulatami lub mielonymi minerałami skalnymi, szkłem itp więc mogą zaszkodzić :/ krótka rozmowa i zrobią czym trzeba jak mają neutralne ścierniwo Wink


RE: Czyszczenie korzeni na błysk - dzikakuna - 16-08-2018

Piaskowanie nie ma się co bać jeśli jako ścierniwa używa się piasku Wink Lepiej wychodzi piaskowanie suchego drewna. Mokre potraktuj myjką jeśli masz lenia.