Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna (/thread-7214.html)

Strony: 1 2


Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - DavidLC - 23-06-2016

W moim baniaku pojawił sie pewien problem chociaż może mnie uświadomicie, że owa sytuacja problemem nie jest, mianowicie skalary złozyły ikre (przy okazji dowiedziałem sie że największy skalar w moim zbiorniku to samica, cały czas myślałem ze to samiec z racji wgłębienia na czole). Samica jest znacznie większa od samca który jest bardzo młody, obydwa osobniki są w odcieniu białym (samica perłowa, samiec diamentowy). Ikra została złozona na korzeniu dzisiaj, właściwie skalary dalej ją składają, problem w tym że w tarle próbuje im przeszkodzić akara błękitna (zapewne ma ochote wszamać jaja?). Pielęgnica jest znacznie mniejsza od dorosłej samicy skalara jednak ryby dość afresywnie sie zachowują, ganiają się w okolicy korzenia, akara nie daje za wygraną i na siłe chce podpłynąć do ikry. Czy coś z tą sytuacją zrobić? Czy wyciągnąć ikre z baniaka, czy może zostawić to naturze? Nie zależy mi na narybku skalarów jednak nie chce aby ryby zrobiły sobie nawzajem krzywde. Co robić?


RE: Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - tatakuby - 23-06-2016

Nic nie ruszaj. Ryby same sobie poradzą lub nie. Ale jeżeli przegrają walkę z akarą nastepna ikra będzie lepiej pilnowana.


RE: Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - DavidLC - 23-06-2016

Dzięki za odpowiedź. Czyli pozostawie to naturze. Rozumiem, że skalary nie mają szans w starciu z mniejszą od siebie akarą błękitną?


RE: Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - tatakuby - 23-06-2016

Nie że nie mają szans. Z czasem były by na tyle ostre że akarce mogłoby się odechcieć , aczkolwiek watpię żeby w ogólnym odchowały narybek.


RE: Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - DavidLC - 23-06-2016

Rozumiem, jednak na chwile obecną akara jest górą, tak? Skalry są w ogóle w stanie obronić sie przed akarą błękitną? W końcu to silna, zwinna i masywna pielęgnica, czy się myle? W zbiorniku poza trzema skalarami i akarą są tylko kiryski, no i jeszcze ślimaki.


RE: Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - tatakuby - 23-06-2016

Dla przykładu napisze tobie iż w moim baniaku parka Apistogramma potrafiła uchronić mlode przed Tahuantinsuyoa macantzatza które są dwa razy większe i też zadziorne.


RE: Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - DavidLC - 23-06-2016

Oo, a to ciekawe. Czyli bywa różnie. W takim razie jestem spokojny o moje dorosłe ryby. Najbardziej zależy mi na tym aby nie zrobiły sobie nawzajem krzywdy.


RE: Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - DavidLC - 24-06-2016

Co do ikry to skalary ją zjadły zresztą razem z akarą, ryby wspólnie konsumowały jaja i już sie nie ganiały. Zapewne do kolejnej ikry skalary będą bardziej przywiązane, czy niekoniecznie?


RE: Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - schmeichel - 24-06-2016

Czasem tak jest ,że jak ryby nie są w stanie obronić ikry to ją zjadają. Przy kolejnych tarła powinno pójść im już sprawniej.


RE: Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna - dzikakuna - 24-06-2016

Zjadły kawior na zgodę i jest git Wink
Nie martw się, następnym razem skalary będą sprytniejsze. Same pożrą ikrę niedzieląc się z nikim Smile