Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Paretroplus menarambo - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Prezentacje pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-27.html)
+---- Dział: Inne rejony Afryki, Madagaskar, Azja (https://cichlidae.pl/forum-61.html)
+---- Wątek: Paretroplus menarambo (/thread-6878.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41


RE: Paretroplus menarambo - wet-aqua - 18-02-2017

(18-02-2017, 10:40 AM)Ruki napisał(a): Dziwi mnie, że aż 6 dni ikra się utrzymała, mimo że się nie rozwijała. Zazwyczaj już 2-3 dnia nierozwijająca się ikra obumiera.
Oczywiście nie była to piękna ikra ale nie pokryła się całkowicie pleśnią a większość zachowała różowy kolor. Wydaje się , że osłonki jajowe są nieco grubsze niż u innych moich pielęgnic a do tego nie widać co się dzieje w środku . W części jaj osłonki popękały i wydostawała się biaława obumarła treść . U menarambo czas od złożenia ikry do wylęgu jest dłuższy niż u innych pielęgnic. Dla mnie to też nowe doświadczenia.


RE: Paretroplus menarambo - Ruki - 18-02-2017

Nawet u mega długo rozwijającej się ikry, jak przykładowo pstrąga, już po kilkunastu stopniodniach(to jest w przypadku ikry najlepsze określenie na czas Big Grin) właśnie można zauważyć zmiany w kształcie ziaren czy pękanie osłonek.

Kolor w sumie nigdy nie jest wyznacznikiem rozwoju, bo za niego odpowiada witelina i karotenoidy z pokarmu. Smile


RE: Paretroplus menarambo - wet-aqua - 18-02-2017

(18-02-2017, 11:54 AM)Ruki napisał(a): Nawet u mega długo rozwijającej się ikry, jak przykładowo pstrąga, już po kilkunastu stopniodniach(to jest w przypadku ikry najlepsze określenie na czas Big Grin) właśnie można zauważyć zmiany w kształcie ziaren czy pękanie osłonek.

Kolor w sumie nigdy nie jest wyznacznikiem rozwoju, bo za niego odpowiada witelina i karotenoidy z pokarmu. Smile
Wszystko prawda . U innych pielęgnic ikra po prostu robi się biała w przypadku obumierania a tu bardzo długo zachowała kolor mimo braku rozwoju - to chciałem powiedzieć.


RE: Paretroplus menarambo - filas - 21-02-2017

Nadal są u mnie więc wypada coś czasami wrzucić Wink

   
   
   

Od kilku dni dni ewidentnie pozmieniał się układ w hierarchii stada - największy osobnik uległ drugiemu co do wielkości, prawdopodobnie samcowi. Nowy alfa toleruje tylko jedną rybę a reszta sukcesywnie przeganiana jest z jego terytorium, zajął prawie połowę długości akwarium. Prawdopodobnie jest to para. Ryby różnią się wielkością i często "tańcują" obok siebie Wink


RE: Paretroplus menarambo - piotrK - 21-02-2017

Zakres kolorów mają niesamowity.


RE: Paretroplus menarambo - wet-aqua - 21-02-2017

Świetnie wyglądają , mam nadzieje ,że jeszcze trochę pomieszkają u Ciebie. U mnie oczekiwanie na drugie tarło od pary z filmu. Ale znając moje szczęście pewnie tym razem złożą ikrę jak nie będzie mnie w przychodni .


RE: Paretroplus menarambo - filas - 21-02-2017

Odnośnie zakresu kolorów - porównywałem z innymi i faktycznie pierwsze co mnie zaskoczyło to intensywność czerwonych krawędzi płetw, mam wrażenie (nie pierwszy raz) że to zasługa pokarmu Hokari Tongue

Odnośnie oczekiwanego tarła - mam podobnie, jeżeli coś zagra to w domu jestem tylko w weekendy Sad ciągłe rozjazdy


RE: Paretroplus menarambo - wet-aqua - 08-03-2017

Dzisiaj po ponad 3 tygodniach para w 570 przystąpiło do swojego drugiego tarła. Tym razem nie składały ikry na kamieniu ale na pionowym elemencie dużego korzenia . Wybrały zdecydowanie miejsce o małym ruchu wody. W trakcie przygotowań poprzewracały duże korzenie ( są naprawdę silne) aż utworzyły rodzaj gniazda , przenosiły również mniejsze gałązki i liście. Tarło trwało ok. 4 godzin. Samica mniej agresywna w stosunku do samca. Samiec zdecydowanie aktywniejszy w zapładnianiu ikry ( po kilka kursów nad złożoną porcją ikry). Ilość ikry ok. 200 szt..  W 840 l  ikrę złożyła para z grupy młodszych ale na tyle największego korzenia w akwarium , którego wyjmowanie do inkubacji w osobnym zbiorniku było bez sensu. Po tarle opiekowały się bardzo troskliwie ikrą ale rano było po wszystkim. W 600 l do tarła szykuje się następna para. Teraz muszę poczekać czy nastąpi wylęg z dzisiejszego tarła ( ikra zabrana od rodziców).


RE: Paretroplus menarambo - wet-aqua - 13-03-2017

Nadal bez narybku. Ikra nie zapłodniona. Szukam powodu takiej sytuacji.


RE: Paretroplus menarambo - wet-aqua - 02-04-2017



Niestety nadal bez narybku ( ostatnie nie mogłem na czas odebrać ikry).
W tej chwili czekam na następne tarła ( 3 pary). Uczą mnie cierpliwości.