Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Rysy na szybie - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Rysy na szybie (/thread-6229.html)

Strony: 1 2 3


Rysy na szybie - Gordon - 08-10-2015

Zapewne każdy miał lub ma problem z rysami..ja mam duży. W niespelna od 1,5 roku zalanym zbiorniku pojawilo sie duzo rysek moze i nie głebokich ale jakże irytujacych. Sam raczej nie będę się brał za ich usuwanie chetnie zleciłbym to jakiej firmie. Czy ktos z Krakowa ma jakieś namiary na kogoś godnego polecenia? Wysłałem parę zapytań do firm wyszukanych w necie ale dwie z nich chciały żeby akwarium dowieść im na miejsce..bezsens


RE: Rysy na szybie - Pley - 08-10-2015

Jeżeli rysy są wewnątrz to dużo nie zdziałasz. Ja bym odwrócił akwarium po prostu. Też dużo roboty, ale coś za coś.


RE: Rysy na szybie - Gordon - 08-10-2015

Z odwracaniem prosty ale dobry pomysł...tyle ze front mam opti tył nie wiec troche szkoda by było. Oczywiście rysy są od wewnatrz


RE: Rysy na szybie - Ruki - 08-10-2015

Bez rozcięcia zbiornika nikt Ci tego nie zrobi, bo takie polerki robi się wiertarką+różowym tlenkiem ceru.
Chociaż tych rys jest multum(coś Ty robił?!?) i polerka tak dużej powierzchni osłabiłaby znacznie szkło.


RE: Rysy na szybie - Gordon - 08-10-2015

Wlaśnie sęk w tym ze nic takiego. Obchodze sie z tym jak z jajkiem. Kurcze delikatnie czyszcze szyby zrwacam uwage zeby sie nic nie dostawalo pod gabke ...nie wiem. Mam drugie mniejsze akwarium uzywane od 4 lat tez z szyba opti od tego samego szklarza i normalnie myje szyby i praktycznie wogole nie ma rys. Mozliwa jest jakas wadliwa tafla z ktorej byl wyciety ten element?


RE: Rysy na szybie - MatB - 09-10-2015

Wszyscy temu zaprzeczają ale coś jest na rzeczy. Ktoś na forum wspominał (chyba Filas) że odbarwione szkło, potocznie nazywane opti moze pochodzić od różnych producentów. Tu upatrywał bym różnic w twardości takiego szkła. Mam dokladnie takie same doświadczenia. Jedno szkło bez rys drugie, nowsze, już z widocznymi śladami.


RE: Rysy na szybie - sbc - 09-10-2015

(08-10-2015, 23:12 PM)Ruki napisał(a): Bez rozcięcia zbiornika nikt Ci tego nie zrobi, bo takie polerki robi się wiertarką+różowym tlenkiem ceru.
Chociaż tych rys jest multum(coś Ty robił?!?) i polerka tak dużej powierzchni osłabiłaby znacznie szkło.
Troszkę sprostuję zanim ktoś zabierze się za szkło z wiertarką. Do polerowania używa się specjalnych narzędzi - polerek. Elektrycznych bądź pneumatycznych (to mniej ważne). Natomiast co ważniejsze to ich funkcjonalność której wiertarki czy szlifierki kątowe nie mają - tzw
wolny start który zapobiega rozrzucaniu ścierniwa, regulację obrotów i mechanizm kontrolujący prędkość oscylacji przy zmieniającej się sile nacisku. Niezależnie od użytej technologii - nie da się tego zrobić w akwarium pełnym wody. Rozcinać nie ma potrzeby o ile akwarium ma 40cm lub więcej szerokości. Trzeba jednak osuszyć i dla wlasnej wygody położyć na boku (w tym wypadku na frontowej szybie).


RE: Rysy na szybie - novi - 09-10-2015

A tak zapytam - czyściłeś czyścikiem magnetycznym czy też gąbką w ręce, ew. żyletką?
Często ziarenka piasku (wystarczy kilka) dostanie się do skrobaczki czyścika i rysuje - tylko wyjęcie czyścika i dokładne wyszorowanie twardą szczotką jego pow. pomoże.


RE: Rysy na szybie - macioch - 09-10-2015

Problem to jest wtedy jak już nie ma co obracać bo z tyłu jest jeszcze gorzej a tak to w czym problem?Że opti?
a no bez przesady dla mnie opti to nie potrzebny wydatek, a czysty float to już wgl jest 100 razy lepszy od zarysowanego opti


RE: Rysy na szybie - Ruki - 09-10-2015

(09-10-2015, 08:15 AM)sbc napisał(a):
(08-10-2015, 23:12 PM)Ruki napisał(a): Bez rozcięcia zbiornika nikt Ci tego nie zrobi, bo takie polerki robi się wiertarką+różowym tlenkiem ceru.
Chociaż tych rys jest multum(coś Ty robił?!?) i polerka tak dużej powierzchni osłabiłaby znacznie szkło.
Troszkę sprostuję zanim ktoś zabierze się za szkło z wiertarką. Do polerowania używa się specjalnych narzędzi - polerek. Elektrycznych bądź pneumatycznych (to mniej ważne).
Na potrzeby zwykłego człowieka wystarczy wiertarka z nakładką do polerki plus filcowa szmatka. Wink