Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Paletki. - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Paletki. (/thread-6218.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


Paletki. - norbert77r - 06-10-2015

Hej naszła mnie wielka ochota na paletki Heart
Wszystko było by dobrze , ale podobno nie mogą one być w akwariu ze skalarami i gurami a niestety u mnie jest ich sporo...6 gurami i 2 skalary...
Szczególnie podoba mi się odmiana blue diamond.
Tylko czy może być akwarium 254l? 170x45x40.Mysl
Czy one są bardzo wymagające ?Huh
Czy dałyby rade wychować narybek w ogólnym ( mam ryby bardzo łakome , moje akary nie zdołały obronić narybku ) . Big Grin

Do tego dodam , że wydaje mi się , iż mam przerybienie ...
2 mieczyki
2 skalary
6 gurami
bojownik 1+3
akary electric blue para
zbrojniki 3 + młode..
molinezje czarne 2 i białe 2
tęczanki neonowe 2
kosiarki 2
Chcę któreś sprzedać ale wątpie by ktoś przyjął.
Dobierzcie mi odpowiednią obsadę a zostawcie szczególnie akary !


RE: Paletki. - piotrK - 06-10-2015

(06-10-2015, 19:10 PM)norbert77r napisał(a): Dobierzcie mi odpowiednią obsadę a zostawcie szczególnie akary !
"Proście, a będzie wam dane"

Obsada do niemal całkowitej redukcji, tj. zostaw akary, zbrojniki i ewentualnie molinezje.

Akwarium nie nadaje się da paletek, a poza tym musisz jeszcze sporo poczytać zanim będziesz je mógł mieć, a w skrócie: tak, są to wymagające ryby.


RE: Paletki. - norbert77r - 06-10-2015

Czyli co mam zmienić , żeby stworzyć dla nich sprzyjające warunki? Tylko oto chodzi , że nie mam gdzie wziąć tych ryb.
Szkoda mi tych skalarów i gurami bo to naprawdę duże okazy . Nikt raczej ich nie kupi to co mam zrobić?
Nie moge od tak wyrzucić większości obsady....
Czy z nią aż tak źle? Większość ryb dostałem wraz z akwarium więc co miałem zrobić.


RE: Paletki. - tuptuś - 06-10-2015

(06-10-2015, 19:20 PM)piotrK napisał(a): w skrócie: tak, są to wymagające ryby.
Nawet bardzo.
Jeśli to mają być twoje pierwsze i w dodatku chcesz zacząć od młodych to startuj ze sterylniakiem zdezynfekowanym do zera. Inaczej nie wyprowadzisz ryb i zostaniesz ze szczurami.


RE: Paletki. - piotrK - 06-10-2015

(06-10-2015, 19:56 PM)norbert77r napisał(a): Czyli co mam zmienić , żeby stworzyć dla nich sprzyjające warunki? Tylko oto chodzi , że nie mam gdzie wziąć tych ryb.
Szkoda mi tych skalarów i gurami bo to naprawdę duże okazy . Nikt raczej ich nie kupi to co mam zrobić?
Nie moge od tak wyrzucić większości obsady....
Czy z nią aż tak źle? Większość ryb dostałem wraz z akwarium więc co miałem zrobić.
Oczywiście, że nie sprzedasz, ale możesz oddać. Obsada to typowe pomieszanie z poplątaniem, kiedyś takie akwaria z rybami ze wszystkich możliwych kontynentów były akceptowane ale dziś już wiadomo że to błąd. Tęczanki żyją w stadach; musisz je oddać. Są z australii, gurami to azja, akary (ich pierwotna forma, twoje są odmianą wyhodowaną w akwariach), zbrojniki i skalary to ameryka południowa... poczytaj o swoich rybach i zastanów się który kontynent najbardziej cię interesuje. Jeżeli zależy Ci na akarach to wydaj wszystko poza nimi i zbrojnikami, a dokup stado jakichś większych bysrzyków.

Dla paletek możesz stworzyć sprzyjające warunki w wyższym i szerszym akwarium (i o większej pojemności), ale wpierw musisz o nich poczytać. Mają konkretne wymagania żywieniowe i dotyczące chemii wody i ja nie będę powielał tutaj tych informacji - znajdziesz je na forum i w internecie.

Tak nawiasem, jakie masz parametry wody? Temperaturę, pH, twardość ogólną, NO3? Możesz zrobić zdjęcie akwarium i je tutaj wstawić (jako załącznik)?


RE: Paletki. - Ruki - 06-10-2015

2 mieczyki - albo molinezje albo mieczyki
2 skalary - OUT
6 gurami - OUT
bojownik 1+3 - OUT
akary electric blue para - zostaw
zbrojniki 3 + młode.. - jeśli zbrojnik "niebieski" to może zostać
molinezje czarne 2 i białe 2 - albo molinezje albo mieczyki
tęczanki neonowe 2 - OUT
kosiarki 2 - OUT

Dopiero po wydaniu zbędnych ryb dokup albo mieczyki albo molinezje. Twoja obecna obsada to wszystko i nic, pomieszane ryby z różnych biotopów, wymagające zupełnie innych warunków wodnych.

Poza tym Twoje akwarium to 306l(chyba że to profilowane... tym jeszcze gorzej).


RE: Paletki. - Gmar - 07-10-2015

Jeżeli startujesz pierwszy raz to proponuje start na gołym szkle.Same paletki z dobrego źródła(a i to się może coś przytrafić) wolne od pasożytów typu wiciowce ,tasiemce ,nicienie ,przywry itd.Akwarium i osprzęt nowy lub dobrze odkażony np.perhydrolem itp.Może być potrzebny filtr RO ale to zależy jakie masz parametry wody w ujęciu.Jeżeli wszystko będzie w porządku to wtedy sobie udekorujesz zbiornik jak będziesz chciał i z tym też trzeba ostrożnie bo na korzeniach czy roślinach też można do akwarium coś przywlec ale o tym nie na tym etapie.
Zrobisz jak będziesz uważał ale powiem Ci ze już niejeden "kozak" pożałował że nie posłuchał rad.


RE: Paletki. - tuptuś - 07-10-2015

Hodowlane i na krainę poleci. Czasami lepiej jechać na kranie i mieć stałe parametry niż cudować z wodą i przy każdej podmianie mieć inne parametry.


RE: Paletki. - Gmar - 07-10-2015

(07-10-2015, 14:55 PM)tuptuś napisał(a): Hodowlane i na krainę poleci. Czasami lepiej jechać na kranie i mieć stałe parametry niż cudować z wodą i przy każdej podmianie mieć inne parametry.
Nie mówię że nie ale co kolega zrobi jak kupi ryby które pływały na hodowli w wodzie ph 5,5-6 a w kranie ma ph 8??? i tu jest problem Paletka może pływać w różnym ph ale trzeba ją spokojnie do takiej wody przyzwyczaić jak kolega nie widział wyskakujące paletki z akwarium to niech nie pisze ze tylko kran i już.Paletkę również trzeba umieć do nowej wody wpuścić żeby kuku nie było na wstępie .Tyle ode mnie pozdrawiam


RE: Paletki. - robertwawa - 07-10-2015

Nie ma co dyskutować gołe szkło i wszystko dokładnie odkazić kupić kilka, kilkanaście sztuk i futrować (6-8 razy dziennie)i duże podmiany wody co dziennie o stałych parametrach. Potem selekcja i można spokojnie przygotowywać szkiełko dekoracyjne. To tak w wersji optymistycznej i oczywiście same palety na początek.