Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Pytania początkującego czarnowodniaka - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: Pytania początkującego czarnowodniaka (/thread-6035.html)

Strony: 1 2 3


Pytania początkującego czarnowodniaka - zegancio - 18-08-2015

Witam. Przymierzam się do restartu baniaka, tym razem chciałbym iść w kierunku biotopu czarnych wód.O ile w starcie jak i prowadzeniu baniaka roślinnego osiągnąłem pewne doświadczenie to o czarnych wodach znam się słabo. Proszę więc bardziej doświadczonych akwarystów o pomoc, wskazówki co jak z czym się je żeby błędów na starcie było jak najmniej.Poniżej sprzęt jak i obsada która pozostaje:

Sprzęt:
Akwarium - 160l (100x40x40) 
Filtr         - Eheim Classic 600 (1xceramika,4xmatrix)
Lampa     - Hagen 2x39W ( Grolux + Philips 865)
Filtr RO 
Korzenie, piasek neutralny 

Obsada:
Apistogramma macmasteri (para)
Otosy x 6 
Kiryski karłowaty x6

Czy warto używać torf w filtrze - jak tak to jaki, w jakich ilościach stosować? Czy i o ile ewentualnie rozbudować obsadę (planowany zbiornik za kilka miesięcy 150 cm długości).Nie ukrywam że do apisto chciałbym mieć kilka sztuk żaglowców choć blokuje mnie wysokość akwarium ;/. Dobór liści, ich ilość, preparowanie wody.

Proszę o wsparcie koledzy.


RE: Pytania początkującego czarnowodniaka - Ruki - 18-08-2015

Za dużo światła o jedną świetlówkę- nie ma potrzeby takiego naświetlania zbiornika.

Torf włóknisty kwaśny(pH 3,5-4,5)- kupuj w Castoramach czy Obi. O przygotowywaniu liści masz kilka wątków na forum, podobnie o preparowaniu wody do BW.


RE: Pytania początkującego czarnowodniaka - zegancio - 18-08-2015

Oczywiście myślałem o jednym Groluxie, pisałem wyżej co posiadam. Czy wspomniany torf ma być pod piaskiem, w filtrze czy też służyć do preparowania wody?


RE: Pytania początkującego czarnowodniaka - Christo - 19-08-2015

Przy samym różowym groluxie i herbacie nie wiem czy nie wyjdzie Ci jakiś dziwny kolor wody. Raczej w BW stosuje się białe lub żółte. Przy bardzo mocnej herbacie warto czasem mieć więcej watów. Np w podobnym litrażu trochę przedawkowałem z torfem i dopiero przy 100w cała aranżacja i przede wszystkim ryby wyglądały bardzo efektownie. Oczywiście to już co kto lubi i jak sobie dobierze jedno do drugiego.

Torf można dać pod lub na podłoże, można powiesić w akwa w skarpecie. Jest wątek armatki torfowej na forum która służy do przygotowywania wody przed. IMO szkoda kubła na torf jak coś to dałbym go na samą górę żeby łatwo było wymieniać.

Classica warto wypełnić jak na ustawieniach fabrycznych (zresztą i tak byś pewnie tak zrobił). Jest (do takiej obsady) duży więc można wydzielić cześć mechaniczną. Od spodu 4-5 cm Eheim mech, na to firmowy plaster, na to złoże bio. Do tego gęsta gąbka na prefiltr. Mam tak wypełnionego takiego samego (tylko trochę starszego) i wszystkie zanieczyszczenia gromadzą się w części mechanicznej. Powyżej są tylko jakieś pojedyncze farfocle, a filtr 1,5 roku bez czyszczenia. Szkoda zamulać drogiego Matrixa.

Z żaglowcami lepiej wstrzymaj się do czasu postawienia tego większego zbiornika.


RE: Pytania początkującego czarnowodniaka - zegancio - 20-08-2015

Może temat obsady zostawmy na koniec Smile
Proszę o podpowiedź bo jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskałem tj czy umiejscowienie torfu w podłożu daje lepsze czy gorsze efekty względem wkładu w filtrze? Jeśli w filtrze miałbym go stosować to rozumiem że gotowy granulat będzie najbardziej odpowiedni?


RE: Pytania początkującego czarnowodniaka - Papja - 20-08-2015

W filtrze torfu umieścisz mniej i szybciej garbniki zostaną wypłukane. W podłożu będzie się to robiło powoli,stopniowo i starczy na dłużej.


RE: Pytania początkującego czarnowodniaka - BlackWater - 20-08-2015

Ja zamiat torfu, który daje różny efekt używam Azoo triple blackwater.


RE: Pytania początkującego czarnowodniaka - Ruki - 20-08-2015

Za 120 ml tego preparatu można kupić 80l torfu w Castoramie. Smile Torf włóknisty kwaśny zawsze daje efekty. Smile


RE: Pytania początkującego czarnowodniaka - Christo - 20-08-2015

(20-08-2015, 09:16 AM)Ruki napisał(a): Za 120 ml tego preparatu można kupić 80l torfu w Castoramie. Smile

Pewnie jest mocno skoncentrowany, stąd cena.Wink


RE: Pytania początkującego czarnowodniaka - zegancio - 21-08-2015

A zatem ile potrzebuje torfu na 160l baniak? Rozkładamy warstwę po całej powierzchni czy tylko w środkowej części 
(jaka grubość?) ?