Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
akwarium 240 l, co i jak - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa (https://cichlidae.pl/forum-12.html)
+--- Wątek: akwarium 240 l, co i jak (/thread-5048.html)

Strony: 1 2


akwarium 240 l, co i jak - goticzek - 24-11-2014

Witam serdecznie to mój pierwszy post na forum.
W planach mam założenie akwa 240l (120x40x50), może troszkę o sprzecie:
filtr zewnętrzny unimax 500
filtr wew. aquael turbo 1500
grzalka 200 w
oświetlenie w granicach 0,5 W/l

Akwarium będzie troszkę nietypowe, raczej celuje w CW. Dużo twardych roślinek, bardzo dużo kryjówek.
I teraz mam pytanie o obsadę. Chciałbym podzielić akwarium na 3 strefy: strefa górna np skalary, toń środkowa jakiś bystrzyk ławica. No i dno. Tutaj chciałbym pielęgnice, nie pielęgniczki. Wiadomo pawiooka odpada ale coś fajnego np jakas akara meeka. Byłbym w stanie zrezygnować ze skalarów na koszt kilku fajnych pielegnic.
Parametry wody GH 10, PH 7, tyle póki co znam.
Pozdrawiam


RE: akwarium 240 l, co i jak - Tojfel - 24-11-2014

guianakara gaeyi i nie musisz rezygnować ze skalara ewentualnie ładny cryptocheros np red poiont alno nanoluteus lub cuteri no albo akara z maroni.


RE: akwarium 240 l, co i jak - goticzek - 24-11-2014

Heja,
zrezygnowałem ze skalara jakoś ta ryba do mnie nie przemawia.
Czyli pozostaje baniak tylko z rybkami ławicowymi w ilości sztuk 20-30, kiryski 8szt i 5 otosków.
To jeszcze raz, jakie te pielęgnice i w jakich ilościach (docelowo)?


RE: akwarium 240 l, co i jak - goticzek - 24-11-2014

Witam jeszcze raz, pod długich przekopywaniach i artykułach chyba się zdecydowałem na konkretne gatunki mianowicie:
Thorichthys meeki
Andinoacara pulcher
Tylko nie wiem w jakich konfiguracjach je dodać. Docelowo będę dążył do PH 7-7,5 i twardość 17-18[sup]0[/sup]n.
Do tego kiryski docelowo 8-10, otoski 5 szt. i myślałem nad jakąś ławicą np 20-30 bystrzyków.


RE: akwarium 240 l, co i jak - Seven - 24-11-2014

Meeki nie pasują do kirysków, bystrzyków i otosków Wink Dla bystrzyków, kirysków, otosków, akar pH w okolicach <6,5.


RE: akwarium 240 l, co i jak - goticzek - 24-11-2014

Generalnie mam ciężki orzech do zgryzienia, szukam rozwiązania tego problemu. Chce mieć ładne doświetlone akwarium z krystaliczną wodą, zielonymi roślinami i dużymi (w sensie do 18 cm) rybami oraz jakąś małą rybką ławicową. Jestem już całkowicie głupi, od 3 dni ślęczę nad artykułami i im więcej czytam tym mniej wiem Sad


RE: akwarium 240 l, co i jak - Seven - 24-11-2014

A może po prost większe pielęgniczki? Z tego co pamiętam p. kakadu są z CW, dorastają do 12 cm. Chyba, ze bez RO i idziesz w CA gdzie te ryby można dać rzeczywiście większe Tongue T. meeki na pewno będą pasować do takiego akwarium Smile Może zmieszczą się jeszcze jakieś pielęgnice (Rocio octofasciata?). Z roślin rogatek, nurzaniec, paprotnice, pistia, limnobium, rzęsa Smile


RE: akwarium 240 l, co i jak - Ruki - 24-11-2014

"pupa zbita", że tak powiem. Parametry podawane przez Ciebie, głównie twardość, są bardzo wysokie. Bym rzekł że nawet centralsom jak meeki się średnio spodobają. Wink
Więc albo Ameryka Centralna i parametry zostają albo zmiękczanie wody i szukamy czegoś znacznie fajniejszego( Wink ) w Ameryce Południowej.
Moja propozycja to wariant drugi i Laetacara aurocephalus w towarzystwie stada 20-30 Nannostomus beckfordi, na dnie stado 10-15 kirysków panda plus otosy. Wink


RE: akwarium 240 l, co i jak - goticzek - 24-11-2014

Oj, widzę iż wkradł mi się błąd co do wartości. W kranie leci mi dokładnie tak: Ph 6,5-7,0 twardość 10,4[sup]0[/sup]n (dzwoniłem do kolegi i mi te dwie wartości zmierzył).
I teraz tak, akwarium doświetlone 0,5 W/l, co2 dozowane do roślin, rosilny twarde typu anubis cryptocoryne itp. Jakieś głazy, korzonek.
Celuje w Akary najpewniej. Może do tego para skalarów i jakaś ławica. Kiryski i otoski.
Bardzo mi się podoba Akara błękitna...i do tego jeszcze jakąś Akare ? Jakie konfiguracje?
Mam nadzieję że jak będzie dużo kryjówek to rybciom nie będzie przeszkadzało światło ?

edit: Nie no Akara Błękitna musi być...Byłbym w stanie odpuścić drugi gatunek pielęgnic kosztem błękitnych. Jakie stado tych rybek?
Czy do takiej Akary mogę dorzucić parę (2 szt) skalarów, i np pielęgniczkę ramirezkę 2+5 ?

edit2:
Co powiecie na taką obsadę:
20-30 bystrzyków czerwonych
10 kirysków
5-8 otosków
2 pary akar błękitnych
1 para pielęgnicy Elliota

z tego co widzę to akare z powodzeniem ludzie łączą z p elliota.
Starałbym się utrzymać +/- 7 ph i twardość w granicach mojej kranówy czyli 10.


RE: akwarium 240 l, co i jak - Martinezio - 25-11-2014

W 240l to 2 pary błękitnych będzie dość. Ew. alternatywnie układ para błękitnych + np. para (1+2?) C. regani jako drugi gatunek. Do tego małe stadko kirysów oraz bystrzyki. Pasował by też jakiś zbrojnik nieduży.
Tyle, że parametry wody nie są dobre - koniecznie musisz zniwelować twardości: albo poprzez RO, albo poprzez armatkę torfową (tylko ta da efekt żółto-brązowej wody).
Nie łączył bym ryb z różnych środowisk wodnych (Ty wciąż się przy tym upierasz: błękitne z SA, gdzie woda jest miękka, z elliotkami z CA, gdzie woda jest twarda). Któreś ryby zawsze będą cierpiały przez to: dopasujesz wodę do SA, to elliotki będą miały katorgę, a jak zostawisz co masz, to źle się będą czuły błękitne.