Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
zmiana biotopu na CA - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Centralna (https://cichlidae.pl/forum-13.html)
+--- Wątek: zmiana biotopu na CA (/thread-4844.html)

Strony: 1 2


zmiana biotopu na CA - junior8 - 03-10-2014

posiadam akwarium długość 140 szerokość 60 wysokość 55  
tylna szyba i boczna jest obklejona czarną folią moduły BTN w które maskują rurki filtra oraz grzałkę 
filtracja: 
kubełek EHEIM PROFESSIONEL 3 2075 
Wydajność: 1250 l/h 
oraz 
Hydor Pompa Obiegowa Pico Evo-Mag 1200 
Wydajność: 1120 l/h zamontowana w jednym z modułów wypełnionych gabkami.

piasek granulacja 1mm z castoramy 
pare otoczaków.
planuje dołożenie jakieś korzenie albo dużego jednego.
rosliny dwa anubiasy duze i kryptokoryna


zdecydowałem sie na rybki pielęgnice niebieskołuskie Jack Dempsey electric blue będą to młode ok 4-6 cm planuje kupic 4 szt.


zastanawiam się co dorzucić żeby nie było pusto w akwarium jak mi sie rybki pochowają miedzy korzeniami a modułami. chciałbym jakieś ławicowe ryby na gorę większą ilość ale nie wiem co? 


RE: zmiana biotopu na CA - soltarus - 03-10-2014

Od siebie Ci powiem że Electric blue to zły wybór. Standardowa odmiana Rocio jest o wiele bardziej piękniejsza - zwłaszcza że, te elektryki wyglądają tak "okazale" tylko za młodu.


RE: zmiana biotopu na CA - junior8 - 05-10-2014

Jeszcze sie zastanowie które kupie. A jakas propozycja co do nich dobrac? Jakas drobnica na górną czesc akwarium. 


RE: zmiana biotopu na CA - bartosz29 - 05-10-2014

Electric blue to hybryda wiec fuj , co do mniejszych rybek to Astyanaxy, albo jako zastepstwo za nie Hyphessobrycon anisitsi ktore wygladaja podobnie do Astyanaxow . A nie myslales o zastepstwie otoczakow na inne kamienie, zrobic np  jeziora CA? juz dosc mamy rzek z tego biotopu moze zastanow sie nad innym kierunkiem , zasmiecic dno itp Wink 


RE: zmiana biotopu na CA - soltarus - 05-10-2014

Dokładnie. Biotop CA jest tak zróżnicowany i kolorowy, że nie ma sensu brać się za odmiany hodowlane Smile


RE: zmiana biotopu na CA - piotrK - 06-10-2014

Ja ze swojej strony będę sugerował jednogatunkową obsadę jakichś Thorichthys plus mieczyki/molinezje lub podobna sytuacja z jakimś gatunkiem Cryptoheros, natomiast jeżeli bardzo chcesz niebieskołuskie, to z nimi też możesz coś trzymać, np. Meeki. Nie wiem, czy z niebieskołuskimi zdadzą egzamin jakiekolwiek drobniejsze ryby, bo choć są spokojne, to nie jestem pewien jak z ich instynktem drapieżniczym - nie będę się tu wypowiadał bo ich nie miałem. Wink 

Ja mimo wszystko poszukałbym na Twoim miejscu któregoś z mniejszych gatunków z CA, ale kupił większą liczbę ryb, tj. 8-10 sztuk (bez potrzeby wydawania nadmiaru, zostałyby w takiej liczbie), do tego towarzystwo i dużo kryjówek.


RE: zmiana biotopu na CA - dzikakuna - 06-10-2014

(06-10-2014, 19:53 PM)piotrK napisał(a): jeżeli bardzo chcesz niebieskołuskie, to z nimi też możesz coś trzymać, np. Meeki. Nie wiem, czy z niebieskołuskimi zdadzą egzamin jakiekolwiek drobniejsze ryby, bo choć są spokojne, to nie jestem pewien jak z ich instynktem drapieżniczym - nie będę się tu wypowiadał bo ich nie miałem. Wink 

Meeki na pewno nie dadzą rady z niebieskołuskimi. Z ogólnodostępnych ryb chyba tylko zebry z nimi wytrzymają w odpowiednio dużym zbiorniku. Może ja trafiałam tylko na takie czupurne egzemplarze Rocio, ale samiec nie tolerował innych ryb poza swoją partnerką. Po przekroczeniu ok 8cm ryby były już b.agresywne i z akwa zniknęły miecze.... Pozostała mi dominująca para, którą cieszyłem się ponad 7 lat Smile
Jeśli meeki to można spróbować z sajica i miodową, temperamentem podobne.


RE: zmiana biotopu na CA - piotrK - 06-10-2014

Z Centralsami jedno jest pewne - nic nie jest z nimi pewne. Akurat Rocio uchodzą za doskonałe towarzystwo dla Thorichthys.

Niemniej ja tych ryb nie miałem, a tę opinię tylko zasłyszałem/doczytałem. Akurat kwestia mieczyków mnie nie dziwi, bo te akwariowe nie nadają się na towarzystwo nawet dla zeber Big Grin

Natomiast miodowe nadają się na towarzystwo tylko dla siebie, z wieloma innymi pielęgnicami środkowoamerykańskimi często sobie nie radzą.


RE: zmiana biotopu na CA - junak-rider - 07-10-2014

(06-10-2014, 21:18 PM)dzikakuna   napisał(a): Meeki na pewno nie dadzą rady z niebieskołuskimi.

Wg mnie jest zupełnie odwrotnie. Przez prawie 15 lat miałem niebieskołuskie z meekami. Przepychanki były, jak to w przypadku pielęgnic ale nic poważnego się nie stało. Taki układ na pewno mogę polecić.


RE: zmiana biotopu na CA - junior8 - 07-10-2014

dzięki bardzo za podpowiedzi. tak tez myślałem żeby dołożyć ze 6-8 szt mekki.
ale im więcej czytam tym jestem mniej zdecydowany na konkretną obsadę Smile 
chwiałbym mieć ładne kolorowe ryby żeby wszystko funkcjonowało sprawnie i nie było dożynek po  trzech miesiącach albo znikające ryby tak jak to mam w drugim akwarium Smile. (frontosy i cyprychromisy jumbo)

mogę odstąpić od rocio w zamian za coś ciekawszego tylko jak będzie z praktyką i dostępnością tych ryb. planować można wszystko tylko co z realizacją czy będzie dostępna ta ryba w realnych pieniądzach i w moim terenie.
mogła by być.
mekka 6-8 szt. i Zwinnik ogonopręgi jakieś duże stadko

mam dwa korzenie w środku w akwarium mam moduły btn troche roslin wiec kryjówek biedzie trochę a i rewiry tez można z głową poukładać.