Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) (/thread-4758.html)

Strony: 1 2


Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - Pley - 31-08-2014

Każdy z nas miewał problemy z glonami czy sinicami. Nie mam zamiaru się zagłębiać dlaczego one powstają w naszych akwariach ponieważ ten kto miał z tym dziadostwem do czynienia zapoznał się z ich genezą Smile.

Dzisiaj pomyślmy jak je zwalczyć Smile.

Czasem wystarczy zaciemnić zbiornik... Czasem sinice usuwać  mechanicznie i podmiankować...  Ale czasem to nie wystarcza i niektórzy z nas sięgają po antybiotyki.

Ja jednak nie jestem przekonany używania antybiotyków w akwarium i myślałem jak je zastąpić... Aż do chwili w której grzebałem w swojej szafce akwarystycznej Big Grin.

Znalazłem specyfik, który udało mi się jakiś czas temu wygrać. A mianowicie- Phosphareduc firmy DRAK- Aquaristik.

Drak Aquaristic to niemiecka firma stworzona przez akwarystę- Dr. Andreasa Kremsera.
Firma ta zyskuje na popularności w wielu krajach. W polsce jest stosunkowo niedawno w dystrybucji - m.in. dzięki firmie Aquaray

Produkt o którym mowa to granulat, który umieszczamy w akwarium lub filtrze.

Teraz pare zdjęć i opis producenta oraz sprzedawców na allegro.

   

   

Po otwarciu widzimy... 
Torebkę Smile. Czyli produkt jest gotowy do wrzucenia do akwarium 
   

Zawartość torebki Smile
   


Cytat:- bardzo efektywny przy niskiej cenie 
- bardzo chłonny dzięki dużej porowatości 

- nie zmienia pH wody 
- nie wprowadza anionów i nie zwiększa przewodności wody 
- bezpieczny, nie ma problemów z przechowywaniem

1kg Phosphareduc usuwa minimalnie 15g fosforanów według producenta. Według naszych testów 1kg Phosphareduc usuwa więcej niż 20 g fosforanów w czasie 30 dni. Pozytywny efekt to także redukcja krzemianów (kwasu krzemowego). 

Rozpuszczone fosforany w pierwszym etapie przylegają adsorbcyjnie do powierzchni silnie chropowatego wodorotlenku żelaza (III). W następnej reakcji są one konwertowane do stabilnego fosforanu żelaza zgodnie z następującym równaniem chemicznym: 

Fe(OH)3 + H3PO4 > FePO4 + 3 H2O

Od razu zaznaczam- nie wiem ile w tym prawdy. Z Chemii jestem słaby więc nawet nie staram się interpretować tego równania by nie walnąć byka Big Grin.
 Wszystko okaże się na dniach. Ja posiadam 100g tego granulatu, planuje zastosować ok. 50-60g, a resztę chciałbym dać Rukiemu, aby ten przeprowadził test na jednym z swoich baniaków.



Warunki jakie zapewnie na czas testu w moim akwarium:
-405L zbiornik
-Planuje jutro zrobić podmiankę. 1/3 pojemności akwarium. Następnie zrobić pomiar parametrów (PH, Twardości)
-Od jutra zbiornik przestaje być oświetlany sztucznym oświetleniem
-Na okres testu (5-10dni) nie będę karmić ryb
-Granulat umieszczam w pończosze przy wylocie filtra HMF.


Jeżeli Ruki się zgodzi to chciałbym by u niego test został przeprowadzony przy normalnie funkcjonującym zbiorniku- najbardziej mi zależy na włączonym sztucznym oświetleniu tak jak było włączane dotychczas- ta jednak kwestia zostanie prawdopodobnie uzgodniona na dniach Smile.



U mnie pole bitwy jest już gotowe. Sinice były wczoraj usuwane, a dzisiaj zobaczyłem to - 

   
   


RE: Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - Killifish - 01-09-2014

Używałem Sera phosvec Granulat i byłem/jestem bardzo zadowolony z rezultatu walki z sinicami. Oświetlenie normalne.

Czekam na wyniki testu Wink


RE: Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - dzikakuna - 01-09-2014

ciekawe czy krasnorostom dał by rade....


RE: Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - Christo - 02-09-2014

Użyłem tego specyfiku rok temu w "Zatoiskach Malezji" (mocna roślinność i oświetlenie) - taka torebka na 100l wody. Włożyłem do koszyka od starego wew. Aqua-Szuta. Sinice rzeczywiście jakby zaczęły się lekko cofać, tylko nie pamiętam czy jeszcze równocześnie czegoś nie stosowałem. Będziesz mierzył PO4 (nic nie wspominasz o teście) czy raczej obserwował "reakcję" sinic?


RE: Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - Pley - 02-09-2014

Tak. PO4 będzie badane, ale wyniki podam za parę dni Smile


RE: Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - miewan - 02-09-2014

Takie samo działanie i w ten sam sposób ma podobno działać PhosGuard Seachemu, ale wydaje mi się, że jest bardziej dostępny w sklepach.


RE: Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - Killifish - 02-09-2014

Testy kropelkowe na PO4 to... polecam wyszukiwarkę forumową Wink


RE: Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - Pley - 06-09-2014

Zapomniałem o testach PO4 Big Grin. Świetnie.

No cóż. Z obecnych obserwacji na szybko ( z doskoku) widzę, że Sinice ustępują. Plecha nie jest już tak obwita i glutowata; aktualnie przypomina coś na wzór "grudek" (?). 

W każdym bądź razie jest ich zdecydowanie mniej. Glony z roślin (zielenice, okrzemki) znikły całkowicie. Sztucznego oświetlenia nadal nie ma (5dzień).


RE: Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - Pley - 07-09-2014

Zdjęcia robione w tych samych miejscach co te powyższe.

Jak widać- znika Smile.

Ciemność będzie jeszcze przez tydzień, potem robie mocną podmiankę i usuwam środek z akwarium. Zobaczymy czy będzie nawrót Smile


RE: Test Phosphareduc- Środek wspomagający walkę z sinicami (?) - Wnorus - 13-09-2014

I jak dalsza walka z sinicami ?