Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Pilna pomoc - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Choroby pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-40.html)
+--- Wątek: Pilna pomoc (/thread-4510.html)

Strony: 1 2 3 4


Pilna pomoc - Dorota - 18-06-2014

Panowie (i Panie jeśli są) - mam do Was wielką prośbę...coś niedobrego dzieje się w moim zbiorniku...od jakiegoś miesiąca A.Heckelii wygląda jak poturbowany - ma widoczne uszkodzenia mechaniczne (choć nie ma agresji wśród mieszkańców) ale dodatkowo zauważyłam, że ma białe ślady na płetwach i ogonie...na fb padło hasło limfocytoza, więc jak sobie o tym poczytałam to już zdążyłam wyrwać połowę włosów z głowy... chociaż te białe ślady nie przypominają bąbli, są jakby w środku płetw...zamieszczam zdjęcia ale jak na razie robione na szybko tel więc kiepskiej jakości... jak będzie potrzeba to jutro zrobię lepsze...

   
Heckelii

natomiast Abalios też ma takie 3 ślady na górnej płetwie i są trochę wypukłe ale nie przypominają bąbli tylko bardziej takie wypustki...

   
   
   
   
   
   

poza tym ryby zachowują się normalnie... reszta ryb w porządku

zbadałam wodę ale niestety mam tylko test PH i GH Sad chyba, że ktoś jest z Warszawy i mógłby poratować testami na NO (bo jutro święto i wszystko pozamykane Sad)
pH 7,5
GH 9
temp. 26st

Macie jakieś pomysły co to może być, czy mogę jakoś to wyleczyć???

z góry wielkie dzięki za pomoc Smile


RE: Pilna pomoc - Ruki - 19-06-2014

Moim zdaniem jest to limfocystoza. :/ Jezeli ryby sa z odlowu to istnieje szansa, ze sa to otorbione cysty nicieni. Jednak nie robilbym sobie nadziei.


RE: Pilna pomoc - Dorota - 19-06-2014

Heckelii napewno są z odłowu, Abaliosy są od Wnorusa wiec mam nadzieje, ze tez, pozostałe ryby w zbiorniku rownież. Jesli to limfocytoza to pewnie ratunku juz nie ma.... A jesli to cysty nicieni to czy coś mogę zrobić na chwile obecna??

(19-06-2014, 09:08 AM) Dorota napisał(a): Heckelii napewno są z odłowu, Abaliosy są od Wnorusa wiec mam nadzieje, ze tez, pozostałe ryby w zbiorniku rownież odłów. Jesli to limfocystoza to pewnie ratunku juz nie ma.... A jesli to cysty nicieni to czy coś mogę zrobić na chwile obecna??



RE: Pilna pomoc - Wnorus - 19-06-2014

Absliosy niekoniecznie są z odłowu , było tylko takie przypuszczenie . Odkupiłem je od oldmobila a on kupił je jako młode ryby razem z G.dicrozoster , z którymi występują obok siebie . Tak jak przypuszczałem i pisałem na fb - może to być limfo Sad .


RE: Pilna pomoc - Dorota - 19-06-2014

to co teraz dalej??? mam siedzieć i czekać aż wszystkie padną? Sad czy odizolować te dwie i dać do drugiego zbiornika? resztę oglądałam i nie mają żadnych niepokojących zmian...


RE: Pilna pomoc - Wnorus - 19-06-2014

Zrób może jeszcze jakieś wyraźniejsze zdjęcia co by lepiej się znający w temacie mogli osądzić . Ja bym póki co nie przekładał bo jeśli to limfo to będzie tylko więcej sprzętu później do dezynfekcji . Czy używasz tych samych siatek do odławiania i innego sprzętu w innych akwariach ?


RE: Pilna pomoc - Dorota - 19-06-2014

z siatek do odławiania raczej nie korzystam a przynajmniej nie przypominam sobie żebym w innym zbiorniku również używała tych samych...sprzętów również...
narazie mam takie zdjęcia, spróbuję aparatem ale w kolorze tej wody jakieś szałowe nie będą :/
   
   
   
   
   


RE: Pilna pomoc - Ruki - 19-06-2014

Niestety, po tych fotkach widać że jest to limfocystoza. Dla tych ryb nie ma już ratunku, na chwilę obecną nie istnieje żadna skuteczna terapia. No i niestety każda ryba w tym akwarium jest nosicielem wirusa, więc w przyszłości istnieje duża szansa na to, że i ona zachoruje.

Niekoniecznie ziemki musiały być pierwszymi nosicielami. Jeżeli masz jakieś ryby zakupione w sklepie zoologicznym to raczej one mogą być przyczyną.


RE: Pilna pomoc - Wnorus - 19-06-2014

Szkoda tylko tak fajnej obsady , nie ryzykuj czasem z rybami bo po co niektórych nie widać . Strata duża ale głowa do góry i nie rezygnuj z ziemiojadów. Są tematy na forum , będziesz wiedziała co zrobić zeby to wszystko ogarnąć i od początku wystartować .
Powodzenia Smile


RE: Pilna pomoc - Dorota - 19-06-2014

Jutro jadę z rybami do lekarza, zobaczymy co powie...rozumiem, ze nie ma sensu izolować tych dwóch ryb?? I czy to oznacza ze wszystkie padną jedna po drugiej? Czy mogą być nosicielami choroby ale żyć? Jak narazie zrobiłam większa podmianke i muszę czekać do jutra... Patrzę na Heckelii i on ma jakby brakujący fragment pyska i nad okiem brakuje mu kawałek ciała - wyglada jak po niezłej bitwie... Czy ta choroba tez sie tym objawia czy tylko bąble?