Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Spadek przepływu filtra Fluval 205 - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Spadek przepływu filtra Fluval 205 (/thread-4099.html)

Strony: 1 2 3 4


Spadek przepływu filtra Fluval 205 - bulimaster - 28-02-2014

Witam,

Posiadam w swoim 112l akwarium filtr kubełkowy Fluval 205 - filtr łącznie wypracował około 1,5 roku, w tym akwarium jest od 13 m-cy. W tym czasie otwierałem i czyściłem filtr co około 3-4 miesiące. Od około miesiąca mam problemy ze spadkiem wydajności-przepływu wody przez filtr.

Przez ostatnie 2 tyg. porządnie przepłukałem kosze z ceramiką, a 2 z 4 gąbek filtracyjnych w filtrze zostały nawet umyte porządnie pod bieżącą wodą. przepłukałem także węże, zdjąłem i wyczyściłem wirnik, a gąbką w akwarium na końcówce zasysającej jest regularnie czyszczona.

Objawy są takie że po po otwarci filtra i ponownym przepłukaniu wszystko wraca w miarę do normy, a w przeciągu jednej nocy przypływ potrafi prawie całkiem się zadusić po 2-4 dniach od czyszczenia.

Media filtracyjne: gąbki, i 2 koszyki z ceramiką.

Jakiś pomysły, co może być powodem takich objawów ? Czy możliwe aby po takim czasie wirnik nadawał się do wymiany ? Przez ostatnim miesiąc otwierałem filtr już 3-4 razy co nie jest normalne i nie mogę ciągle płukać koszy z ceramiką.


Z góry dzięki za pomoc,
Pozdrawiam


RE: Spadek przepływu filtra Fluval 205 - junak-rider - 28-02-2014

A przy zdławionym przepływie słychać, żeby zasysał powietrze albo widać bąbelki na wylocie? Adapter łączący węże z głowicą sprawdzałeś? Jakieś inne objawy, np. głośniejsza praca?


RE: Spadek przepływu filtra Fluval 205 - zyyys - 28-02-2014

Problem nie leży w zapchanych mediach tylko w którymś z powyższych rzeczy tak jak pisze Junak. Albo zapowietrzony układ albo niedrożne zawory. Tak czy tak powinien pojawić się hałas.
Napisz coś więcej i czy wirnik kręci na sucho bez zgrzytów, zacięć.


RE: Spadek przepływu filtra Fluval 205 - bulimaster - 28-02-2014

Tak, filtr chodzi ostatnio głośniej, ale nie pojawiają się bąbelki w trakcie pracy - jednie prze niedługi czas po zamknięciu filtra, ale to chyba normalne.

Sprawdzałem połączenie węży, i wygląda ok. Zawory także zostały przepłukane i są w środku czyste.

Wirnik na sucho chodzi ok. Co do dźwięku pracy wirnika to nie zwróciłem aż takiej uwagi.

Filtr działa głośniej, ale wydaje mi się że jest to bardziej dźwięk taki jak by miał problem z przepompowaniem wody.

Nie wiem już zbytnio co robić i jestem gotowy kupić nowy wirnik, choć obawiam się że to nie wina tego bo filtr tak jak pisałem nie przepracował zbyt wiele czasu.

Przy zdławionym przepływie słychać bulgotanie, ale nie wiem czy nie jest to spowodowane sama praca wirnika z wodą w "miejscu" przez to że został zatrzymany przepływ czy nie.


RE: Spadek przepływu filtra Fluval 205 - junak-rider - 28-02-2014

Ściągnij adapter i obejrzyj czy całkowicie otwierają się zawory przy opuszczeniu tej klapki regulacyjnej. Nie wydaje mi się żeby to był wirnik, bo jeśli byłby on uszkodzny pod względem elektrycznym to po prostu by nie chodził a nie po jednym dniu "słabł". Mógłby to byc też trzpień ceramiczny ale skoro wirnik oglądałeś i jest ok to raczej to wykluczone. Inną sprawą że wirnik może chodzić zupełnie sprawnie z pękniętym trzpienień - ja tak miałem w 305 - trzpień był w 3 częściach, filtr chodził tak samo dobrze tylko miał trudności z samym startem i był głośniejszy.
Spróbuj przez 1-2 dni z samą gąbką jako wkładem, czyli bez ceramiki. Na górnym koszu masz założoną pokrywkę? Jeśli nie albo nie była dokładnie przykryta i masz jakiś wkład nietonący to go podnosi aż pod komorę wirnika i go przez to tłumi, chociaz to raczej mało prawdopodobne.
Z tym zaworem Aquastop też wszystko ok?


RE: Spadek przepływu filtra Fluval 205 - zyyys - 28-02-2014

a odpowietrzasz go dobrze? próbowałeś nim potrząsać na boki? mój Eheim też czasem się zapowietrzał i zanim doszedł do pełnej  mocy to trochę to trwało.


RE: Spadek przepływu filtra Fluval 205 - junak-rider - 28-02-2014

Zbig, bulimasterowi filtr na początku chodzi dobrze a słabnie na drugi dzień. To nie będzie raczej wina braku/słabego odpowietrzenia zaraz pod uruchomieniu, tylko albo zapowietrzania już w trakcie pracy (ale to łatwo sprawdzić bo to słychać i widać) albo przytłumienia przepływu przez zapychanie.


RE: Spadek przepływu filtra Fluval 205 - zyyys - 28-02-2014

A może łapie gdzieś lewe powietrze? stąd to bulgotanie? i słabnięcie. Zasada działania takiego wirnika jest strasznie prosta więc łatwo sprawdzić czy coś z nim nie tak. Może wąż się w baniaku załamuje czy co Smile bo skąd miało by się brać to zapychanie

Takie diagnozy po omacku to nic tylko gdybanie. Może jakiś filmik nagraj, jak chodzi filtr, wirnik, co jak wygląda itd.


RE: Spadek przepływu filtra Fluval 205 - bulimaster - 02-03-2014

W dniu w którym napisałem ten wątek jeszcze raz wieczorem przeczyściłem  gębkę i węże - dziś rano woda znowu ledwo leciała ciurkiem, a w akwarium było niedotlenienie.

Wrzucam w załączniku dźwięk jaki wydaje filtr po dzisiejszym czyszczeniu - w 21s słychać przez chwile dźwięk przy zamkniętej przepustnicy którą także sprawdzałem i jest czysta.

Dzisiejszy spadek przepływu rozwiązałem po przez kilkukrotne wyłączenie i włączenie filtra - wypluł pełno takich białych farfocli. Jeszcze raz przeczyściłem węże i po włączeniu nadal wypluwał do akwarium to samo. Wniosek taki że wylatuje to z filtra, ale taki efekt miałem zawsze i pewnie u was też tak jest. Pytanie tylko czy to zapycha filtr, czy powód jest inny. Może z czasem osadza się to na sitku w filtrze i je przepycha i po kilku krotnym włączeniu/wyłączeniu ciśnienie wypycha ten syf (?) do akwarium z filtra.

Próbowałem także przechylić filtr, ale nie zauważyłem aby był zapowietrzony.

Wszystkie złącza są zanurzone pod wodą - jedynym miejscem gdzie może wchodzić powietrze była by ewentualnie uszczelka pod głowicą ale nie widzę aby ciekła woda.

Tak jak pisałem wcześniej - w momencie kiedy spada przepływ filtr zaczyna pracować głośniej, słychać takie lekke hałasowanie jak od 21s w pliku i wydaje mi się że jest to spowodowane tym że filtr ma problem z przepchaniem wody bo coś go blokuje. Tylko co i gdzie ?

Nie mam już pomysłu co mam robić.


RE: Spadek przepływu filtra Fluval 205 - Christo - 02-03-2014

Trudno mi powiedzieć o co może chodzić. Jeżeli coś hamuję przepływ to filtr automatycznie chodzi głośniej. Mam klika marek kubełków ale z żadnego nie lecą białe farfocle (zwinięty kożuch bakteryjny, smar do kubła?), choć tego konkretnie fluvala nie mam. Kubeł stoi pod akwa? Jeśli masz jakąś  głowicę filtra wew. spróbuj nią "przepłukać" wyłączony kubeł zgodnie z obiegiem wody przez kilka minut. Może faktycznie jak radził Zyys nagraj jakieś filmiki z konserwacji i z pracy już w akwa, może coś na nich zobaczymy.