Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. (/thread-2751.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33


RE: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - Papja - 08-07-2016

Podłoże dla rybek lubiących zasadową wodę i nie mających jakichkolwiek interakcji z dnem Tongue.


RE: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - Ramirez Dolores - 08-07-2016

No "neonki" nie mają Tongue
Tylko że lubią kwas, wiem.
A wie ktoś może, skąd można wziąć ciemniejszy piasek? Ja do tej pory kupowałam drobniutki piasek Aquaela, granulacja 0,1-0,3 mm (dla pielęgniczek chyba idealna, dla neonów bez znaczenia, bo nie przesiewają). I on jest strasznie jasny, wręcz wali po oczach Big Grin
Trochę kiepsko, że nie-piaskowe podłoża tak zmieniają parametry.
A może wystarczyłby neonom zwykły gruby żwir?


RE: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - Kierowca Bombowca - 08-07-2016

Cóż - "lenistwo i mieszkanie w mieście" -podłoża firmowe są przecież najlepsze Smile


RE: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - piotrK - 08-07-2016

(08-07-2016, 13:26 PM)12dot12 napisał(a): No "neonki" nie mają Tongue
Tylko że lubią kwas, wiem.
A wie ktoś może, skąd można wziąć ciemniejszy piasek? Ja do tej pory kupowałam drobniutki piasek Aquaela, granulacja 0,1-0,3 mm (dla pielęgniczek chyba idealna, dla neonów bez znaczenia, bo nie przesiewają). I on jest strasznie jasny, wręcz wali po oczach Big Grin
Trochę kiepsko, że nie-piaskowe podłoża tak zmieniają parametry.
A może wystarczyłby neonom zwykły gruby żwir?
Gruby żwir nie jest dobry dla żadnych ryb. Ciemny piasek można dorwać w wielu polskich rzekach, tylko trzeba go porządnie obrobić: wygotować/wyprażyć, wypłukać, żeby nie przywlec sobie do akwarium jakichś regionalnych "ciekawostek". Plusem takiego podłoża jest to, że raczej nie będzie podwyższało parametrów. Ba, ja miałem piękny, ciemny piasek z pobliskiego dopływu Warty i w 70 L akwarium bez liści, szyszek i z jednym małym kawałkiem drewna miałem stabilne pH 4,5.


RE: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - Ramirez Dolores - 08-07-2016

Raczej ostrożność, niż lenistwo Wink
Chętnie bym poszła zebrać piasek nad moją piękną rzekę, płynącą przez moje zasyfione wielkie miasto. No właśnie. Zasyfione... a woda z niej dopiero po ciężkim uzdatnianiu do czegoś się nadaje, w niej nikt się raczej nie kąpie.
Żebym to ja się znała, gdzie i jakie podłoże zebrać, nie kupowałabym po sklepach Wink uwierzcie. Ale naprawdę nie wiem. Mieszczuch ze mnie. Pewnie bym musiała pojechać ze 100 km gdzieś dalej. Albo i 200-300, gdzieś na południe Polski, skąd wypływają źródła. I też bez pewności, że dobrze trafię...
Ok, już nie marudzę Smile po prostu poszukam, popatrzę...
(edit) @piotrK, a może mógłbyś mi wysłać z 10 kilo takiego piasku? oczywiście zapłaciłabym za to i za przesyłkę. Jak przez Allegro.


RE: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - Ruki - 08-07-2016

Jak podłoże ma nie być tylko dla neonów(żadnych przesiewaczy dna nie będzie) to po prostu kup ciemny substrat typu ADA Amazonia czy AquaSubstrate II. Delikatnie zakwaszają wodę no i mają ciemny kolor.


RE: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - Ramirez Dolores - 08-07-2016

Rozważam też i taką opcję. Choć to by musiał być naprawdę porządny, wysokiej klasy, bezpieczny substrat - już raz miałam "shrimp sand" i poruszenie dna skończyło się przyduchą, drgawkami, śnięciami i przymusowym szybkim restartem...


RE: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - seba8989 - 16-11-2016

Jaki aktualnie piasek godny polecenia do CA ? Ktoś stosował z castoramy ? Chcetnie zobaczylbym zdjęcia jak leży w akwarium / jaką ma barwę . 
Myślałem też nad przytarganiem z Wisly , ale pod Warszawą nie mam pewności co będzie w nim siędziało , jakie dziadostwo ze sciekow Yyyy


RE: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - schmeichel - 16-11-2016

Polecam uniwersalny zew lub kreisel 099. Oba posiadam i są bardzo dobreSmile


RE: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy. - piotrK - 16-11-2016

Tak jak pisałem w temacie nano, wypróbuj sobex do piaskownic. Ma zróżnicowaną grubość i wygląda b. naturalnie. A przy CA na szczęście nie trzeba patrzeć na to czy wpływa na parametry czy nie.