Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
L. curviceps - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: L. curviceps (/thread-2214.html)

Strony: 1 2


L. curviceps - soltarus - 14-01-2013

Wymieniłem swoje H. efasciatusy na 5 sztuk L. curviceps. Wymiana słuszna, bo rybcie strasznie trafiły mi w gust od pierwszego wejrzenia. Mam pytanie. Wytarły mi się bodajże w piątek, po nocy nie było ziarenka (nie są w swoim baniaku jeszcze) i dziś znowu składają ikrę... czy L. curviceps tworzy stałe pary czy jeden samiec trze się z kilkoma samicami?


RE: L. curviceps - soltarus - 28-01-2013

Minęło trochę czasu. Ryby wytarły mi się znowu. Za pierwszym razem pierwsza ikra pojawiła się w piątek, następna w niedzielę. Uznałem to za jakiś przypadek. W ten weekend sytuacja się powtórzyła. Jedna ikra, za 2 dni druga. Każdorazowo zjadana nad ranem, składana w innym miejscu. Mam w akwarium 5 sztuk tych akar i ze względu na ich podobny rozmiar, lekko zagracony wystrój nie jestem w stanie ani rozpoznać czy trą się po sobie 2 pary ryb, czy też się może trze ta sama para w tak krótkim odstępie czasu. Docelowo chcę zostawić jedną.. tylko z powodów wyżej opisanych nie wiem jak to zrobić. Pomocy! Smile


RE: L. curviceps - Martinezio - 28-01-2013

Haha, mam to samo z moimi A. pulcher Wink Tez nie wiem, jak to dokladnie jest, ale mysle, ze moze to byc niedoswiadczenie mlodziencze - rybki sie dopiero ucza i jeszcze nie sa gotowe do wychowania mlodych.
Zaczynam tez sie zastanawiac, czy nie cza najwyzszy zredukowac obsade, bo te niesparowane moga wpowadzac zamet przez emisje feromonow.


RE: L. curviceps - soltarus - 28-01-2013

(28-01-2013, 23:08 PM)Martinezio napisał(a): Haha, mam to samo z moimi A. pulcher Wink Tez nie wiem, jak to dokladnie jest, ale mysle, ze moze to byc niedoswiadczenie mlodziencze - rybki sie dopiero ucza i jeszcze nie sa gotowe do wychowania mlodych.
Zaczynam tez sie zastanawiac, czy nie cza najwyzszy zredukowac obsade, bo te niesparowane moga wpowadzac zamet przez emisje feromonow.

To ogólnie strasznie dużo wiesz Big Grin Zazdroszczę hehe Smile Żebym był teraz w stanie oddzielić parę od reszty to byłoby po temacie Smile


RE: L. curviceps - Martinezio - 28-01-2013

No wlasnie problem w tym, ze wiem niewiele. Ucze sie w miare intensywnie, ale wiedza jest strasznie poszatkowana, albo droga, a ja korzystam tylko z darmowych zrodel.


RE: L. curviceps - r.apisto - 29-01-2013

Ja nie widzę innego wyjścia jak tylko obserwacja ryb Wink.Które osobniki najczęściej przebywają w swoim towarzystwie,czyszczenie miejsca przed złożeniem ikry, przed tarłem powinny mieć wysunięte pokładełka.W ten sposób najszybciej rozszyfrujesz które osobniki mogą być parą Big Grin.


RE: L. curviceps - Martinezio - 29-01-2013

No tak, tyle, że u mnie ostatnio to pokładełka miały 3 z 4 sztuk Big Grin I weź tu bądź mądry i pisz wiersze... Dodatkowo powinny być jakieś różnice w budowie ciała (głównie w płetwach odbytowych i grzbietowych), ale ja u swoich jakoś nie mogę ich dostrzec... Tyle, że ja ślepiec jestem :/ Muszę kiedyś pokusić się o dokładną dokumentację zdjęciową rybek, to może na stabilnym obrazie coś się uda wyniuchać... Bo z dynamicznego nie umiem.


RE: L. curviceps - soltarus - 29-01-2013

(29-01-2013, 11:09 AM)Martinezio napisał(a): No tak, tyle, że u mnie ostatnio to pokładełka miały 3 z 4 sztuk Big Grin I weź tu bądź mądry i pisz wiersze... Dodatkowo powinny być jakieś różnice w budowie ciała (głównie w płetwach odbytowych i grzbietowych), ale ja u swoich jakoś nie mogę ich dostrzec... Tyle, że ja ślepiec jestem :/ Muszę kiedyś pokusić się o dokładną dokumentację zdjęciową rybek, to może na stabilnym obrazie coś się uda wyniuchać... Bo z dynamicznego nie umiem.

Dokładnie. Wszystkie z pokładełkami i dodatkowo weź wsadź siatkę i odłów nie tracąc z oczu nikogo Smile Poczekam do tarła i odłowię wpierw tarlaki, potem resztę i tak o Smile Dziś zrobię porządek w baniaku to jakieś fotki wrzucę bo aranż jako taki Wink


Martinezio dam Ci na pw fotki jak to wygląda u mnie itp rzeczy.


RE: L. curviceps - Martinezio - 29-01-2013

Ha, wsadź siatkę... Łatwo powiedzieć Wink Wczoraj przez szybę pokazałem rybom łapkę na muchy - dosłownie przez chwilę... Panika taka, że myślałem, że się pozabijają Sad Łapka była niebieska - może na kolor tak reagują. Co prawda były to Herosy, ale wolałbym nie ryzykować ich życia/zdrowia li tylko, by się o czymś przekonać... Pamiętam, że jak robiłem restart, to za ryby wziąłem się dopiero wtedy, gdy już niczego w baniaku nie było, poza podłożem...
Dzięki za ten opis w moim wątku - faktycznie może się komuś jeszcze przydać Smile


RE: L. curviceps - soltarus - 04-02-2013

Zrobiłem restart. Przez swoją nieuwagę wypłukałem gąbkę całą w ziemi w wodzie która miała trafić do baniaka. Później okazało się że moja torfianka ma parametry gh7... o czym dowiedziałem się po dodaniu kranovitu w celu zrobienia sobie swoich parametrów - tak jak zawsze. Była 2:30 w nocy więc ryby zostały w baniaku zalanym do połowy na noc. Filtracja działała, restart prędki - zmieniło się podłoże w sumie i wystrój. Parametry zachowane. Z rana uzupełniłem wodę taką jak trzeba. Wieczorem... ikra Tongue Póki co po 20h nadal jest. Przetrwała noc. Baniak mocno zagracony. 2 nadprogramowe ryby wydelegowane. Została tylko dodatkowa samica bo mi się pomieszały przy odłowie. Mam podejrzenia że samiec wycierał się w ciągu doby z dwiema. Przed restartem do ikry szykowały się 2 samice (Te same co są teraz razem w tym akwarium) Zobaczymy czy zjedzą. Potem delegacja nastąpi tej zbędnej.